Tvoří se vám během spánku nadměrné množství slin? Může to být symptomem závažných onemocnění

Tvoří se vám během spánku nadměrné množství slin? Může to být symptomem závažných onemocnění Zdroj: Shutterstock.com

Každému z nás se někdy stalo, že se v noci probudil a polštář byl mokrý od slin. Pokud je to ve vašem případě však pravidlem nežli výjimkou, může se jednat o závažný problém, který je třeba řešit.

Může se totiž jednat o symptom, přičemž jeho spouštěčem mohou být určité choroby a dokonce i paraziti. Nejčastěji ke zvýšené tvorbě slin během spánku dochází, když onemocníme rýmou, což je celkem logický jev, protože naše nosní dutiny jsou ucpané a během spánku začneme dýchat pusou. Jenže co když se nadměrné slinění objevuje i když nemáme rýmu?

Infekce

Za nadměrnou tvorbou slin může stát také infekce v dutině ústní, jako je například zánět sliznic či dásní a velmi často za ní mohou také zubní kazy nebo parondontóza.

Trávicí trakt

Slinění během spánku může být prvotním příznakem onemocnění trávicího traktu. Jedná se o záněty, nadměrné nadýmání nebo i překyselení žaludku. Tělo se tomuto onemocnění brání právě ve formě slin.

Nervový systém

Tento symptom se objevuje také u některých onemocnění nervového systému, což může být Parkinsonova choroba, onkologické onemocnění či zánět trojklanného nervu.

Zdroj: Shutterstock.com

Endokrinní systém

Onemocnění endokrinního systému neboli soustavy žláz s vnitřní sekrecí se také může projevovat nadměrnou tvorbou slin. Patří sem zejména onemocnění štítné žlázy, podvěsku mozkového, hypotalamu, srdce, žaludku, střev a mnoho dalších.

Tasemnice

Tento parazit ovlivňuje hladinu pH, což vede k překyselení žaludku a jak jsme psali výše i to způsobuje nadměrnou tvorbu slin. Tento parazit se nachází ve střevech a nákaza se téměř neprojevuje, proto i sebemenší změna může být jasným signálem.

Je důležité, abyste signály svého těla nepodceňovali a řešili je včas. Jedině tak předejdete mnoha komplikacím. Pokud se tedy u vás nadměrná tvorba slin vyskytuje a nejste si vědomi toho, proč tomu tak je, vyhledejte se svým problémem lékaře.

Autor:
Publikováno: 18. 2. 2021 13:08 Nahlásit obsah