U chorvatského pobřeží se objevila talířovka svítivá. Tato nebezpečná medúza vás může bolestivě požahat

U chorvatského pobřeží se objevila talířovka svítivá. Tato nebezpečná medúza vás může bolestivě požahat Zdroj: Shutterstock

Každým rokem jezdí do Chorvatska za průzračným a čistým mořem sta tisíce Čechů. V letošním roce byste se měli mít na pozoru, zvlášť pokud plánujete cestu na Istrii. V přímořských vodách zde potápěči objevili nebezpečnou medúzu talířovku svítivou, která vám může způsobit velmi bolestivá zranění.

Potápěči zpozorovali talířovku svítivou u istrijského poloostrova Kamenjak

Mezi nejčastější poranění, které se vám může přihodit při vstupu do chorvatského Jadranu, je šlápnutí na mořského ježka. Aby tomu tak nebylo, stačí si vzít boty do vody. Co však pro turisty představuje mnohem větší zdravotní riziko, je talířovka svítivá.

Na přítomnost této nebezpečné medúzy v Jaderském moři upozornil chorvatský zpravodajský portál Glas Istre. Ve vodách jižní části Istrijského poloostrova se při ponoru s talířovkami svítivými setkali minulou neděli 13. června potápěči z Medulinu. Tyto medúzy konkrétně zpozorovali na poloostrově Kamenjak v zátoce Velika Kolumbarica.

Zdroj: Shutterstock Požahání talířovkou svítivou připomíná popáleninu

Čím je talířovka svítivá tak nebezpečná? Při kontaktu s lidskou pokožkou způsobuje velmi bolestivé požahání, které připomíná popáleninu. Zranění způsobené talířovkou se obtížně hojí. I po zahojení po něm může zůstat pigmentovaná nebo zjizvená kůže.

Talířovka svítivá žije na otevřeném moři. Někdy ji však mořské proudy a vlny přinesou blíže k pobřeží, a právě zde představuje pro plavce velkou hrozbu. Jak tuto medúzu poznáte? Její tělo má růžový odstín a je posypáno fialovými tečkami, proto ji ve vodě nikdy nepřehlédnete. Vyniká typickým polokulovitým zvonem medúzy, který má průměr zhruba 6 centimetrů. Chapadla talířovky obsahující jedovaté žahavé buňky jsou dlouhé zhruba 20 centimetrů.

Zdroj: Shutterstock První pomoc při požahání talířovkou svítivou

Co dělat, pokud vás požahá talířovka svítivá? Postupujte podle protokolu evropského projektu Med-Jellyrisk, který zkoumá problém přemnožených medúz ve Středozemním moři.

Jestliže vás zraní talířovka svítivá, nenanášejte na ránu čerstvou sladkou vodu, ocet, čpavek ani alkohol. V případě šoku nebo problémů s dýcháním ihned vyhledejte lékařskou pomoc. 

Poraněnou pokožku opatrně opláchněte mořskou vodou, ránu však neotírejte.

Pomocí pinzety nebo plastové karty odstraňte z kůže zbytky chapadel se žahavými buňkami.

Pokud je to možné, naneste na ránu po dobu 5 minut pastu z jedlé sody (NaHCO3) a mořské vody v poměru 1:1.

Poranění chlaďte 5 až 15 minut ledem, který budete mít zabalený v igelitovém sáčku. Pokud bolest nezmizí, ledování opakujte.

V případě, že po požahání talířovkou svítivou trpíte bolestí, která se nedá vydržet, běžte si pro radu do lékárny. Lékárník by vám měl vydat analgetika a hydrokortizon. 

Zdroj: Glasistre.hr, Jutarnji.hr

Autor:
Publikováno: 22. 6. 2021 16:20 Nahlásit obsah