Proč máme otisky prstů a k jakému biologickému účelu slouží: Vědci přišli se zajímavým vysvětlením

Proč máme otisky prstů a k jakému biologickému účelu slouží: Vědci přišli se zajímavým vysvětlením Zdroj: Shutterstock

Každý člověk má jedinečné otisky prstů. Tato vlastnost se proto využívá v kriminalistice jako jeden z důkazů při vyšetřování trestných činů. Nejde však o hlavní důvod, proč nám příroda nadělila jedinečné otisky prstů. Z jakého důvodu je tedy máme?

Otisky prstů využívají chytré technologie či kriminalistika

Co je vůbec otisk prstu? Stopa, kterou zanechávají papilární linie lidského prstu. Otisky prstů nalezené na místě činu patří k důležitým důkazním materiálům v kriminalistice, a to již od počátku 20. století. Jelikož má každý z nás jedinečné otisky prstů, tuto vlastnost využívá také řada chytrých technologií. Například svůj smartphone můžete v rámci zabezpečení odemykat právě otiskem svého prstu.

Příroda nám však otisky prstů nadělila z jiného důvodu, než je v současnosti využíváme. Otisky prstů máme ke konkrétnímu biologickému účelu, kterému se vědci snaží přijít na kloub. Proč tedy máme otisky prstů? Vědci předložili hned dvě základní vysvětlení.

Zdroj: Shutterstock 1. Otisky prstů zlepšují přilnavost

Miniaturní žlábky a vrcholky, které máme na prstech, zlepšují v prvé řadě přilnavost kůže k dalším předmětům. Mezi našima rukama a povrchy, kterých se dotýkáme, vytvářejí papilární linie na konečcích prstů tření, které nám usnadňuje držení hladkých předmětů. A to i ve vlhku.

Konečky prstů tedy podle vědců fungují podobně jako pneumatiky. Právě pneumatiky se díky poddajnosti a struktuře dokážou přizpůsobit povrchu, po němž jedou. Navíc, když prší, jejich drážky mají za úkol odvádět vodu při aquaplaningu.

2. Díky otiskům prstů lépe vnímáme dotyk

Z jakého dalšího důvodu máme otisky prstů? Podle jiných vědeckých vysvětlení papilární linie na konečcích prstů několikanásobně zvyšují citlivost hmatu. Z pohledu evoluce jde o přirozený poznatek. Dlouhá tisíciletí byly právě ruce klíčovým nástrojem pro hledání a konzumaci potravin. Sloužily člověku také k tomu, aby se snáze orientoval ve světě.

Zdroj: Shutterstock Otisky prstů medvídka koaly: Postrach australských kriminalistů

Jaká je noční můra kriminalistů v Austrálii? Když místo činu kontaminuje svými otisky prstů medvídek koala. Tento vačnatec má totiž podobné otisky prstů jako člověk. Otisky prstů člověka a koaly často od sebe nedokáže rozpoznat ani mikroskopická analýza.

Mají jednovaječná dvojčata stejné otisky prstů?

Kolem otisku prstů panuje řada otázek. Zajímá vás například, zda mají jednovaječná dvojčata stejné otisky prstů? Ani jednovaječná dvojčata, která se na první pohled podobají jako vejce vejci, nejsou stoprocentně identická. Každé z nich má tedy jedinečné otisky prstů. Vědci se dosud nepotkali s jednovaječnými dvojčaty, která by potvrzovala opak.

Zdroj: Livescience.com

Autor:
Publikováno: 6. 5. 2021 12:00 Nahlásit obsah