4 věci, které o vašem zdraví prozradí vaše moč

4 věci, které o vašem zdraví prozradí vaše moč Zdroj: Shutterstock

Ač to zní všelijak i moč dokáže o našem zdraví leccos vypovědět. A zaměřit bychom se neměli jen na její barvu, ale i na její vůni či konzistenci. Navíc i pocit, který při močení máme, může odhalit různá onemocnění.

Nasládlá vůně

Často si lidé myslí, že nasládlou vůni má moč z toho důvodu, že během dne snědli něco sladkého. Jenže to se bohužel pletou. Nasládlá vůně totiž ve většině případů značí cukrovku. A pro ty, kteří již cukrovou trpí, je pro ně tohle známka toho, že hladina krevního cukru není optimální.

Zdroj: Shutterstock

Barva moči

Moč by měla být zpravidla téměř průhledná, jemně nažloutlá a ráno jantarová. Jakékoliv odchylky od těchto barev mohou být způsobeny mnoha faktory, například červeně zbarvenou zeleninou či ovocem, a také to může být jeden z prvotních příznaků různých onemocnění. Pokud se ve vaší moči objevují stopy krve, okamžitě navštivte lékaře, protože to může být první příznak infekce močových cest nebo dokonce i ledvinových kamenů a v některých případech i mnohem horších onemocnění. Pokud jste také zpozorovali, že vaše moč není úplně čirá, ale spíše zakalená, tak i v tomto případě se může jednat o příznak infekce.

Zapáchající moč

Pochopitelně moč sama o sobě přirozeně nevoní nijak vábně, ale pokud jste si všimli toho, že zápach vaší moči je nezvykle nepříjemný a silný, i to může být první známkou infekce. Měli byste tedy pár dnů počkat a pozorovat, zda vaše moč takto zapáchá i následující dny. Některé potraviny mohou totiž ovlivnit i vůni vaší moči, například cibule, česnek nebo alkohol. Pokud užíváte pravidelně některé léky, přečtěte si v příbalovém letáku, zda zapáchající moč není jedním z jejich vedlejších účinků. Jestliže se tedy zápach objevuje i v dalších dnech a vy jste nekonzumovali žádné z výše uvedených potravin ani neužíváte žádné léky, které by na vůni měly vliv, na nic nečekejte a navštivte lékaře.

Zdroj: Shutterstock

Časté močení

Zrovna jste z toalety přišli a máte pocit, že se tam musíte hned vrátit? Neustálé nutkání na močení může být také jedním z příznaků zánětu močových cest. Někdy nám na zklidnění podrážděných či zanícených močových cest jako první pomoc pomohou brusinky, ale s návštěvou lékaře neotálejte.

Autor:
Publikováno: 6. 4. 2021 13:30 Nahlásit obsah