Vzácná desetikoruna z roku 1995 má vysokou sběratelskou hodnotu. Podívejte se, zda ji nemáte v peněžence

Vzácná desetikoruna z roku 1995 má vysokou sběratelskou hodnotu. Podívejte se, zda ji nemáte v peněžence Zdroj: Shutterstock

Na první pohled se vám může zdát, že jde o běžnou minci. Jenže chyba lávky. Podívejte se do své pokladničky a pravidelně si kontrolujte také svou peněženku. Možná budete patřit mezi šťastlivce a objevíte vzácnou desetikorunu z roku 1995, která má hodnotu několika deseti tisíc korun. Jak ji poznáte? Všímejte si unikátního nápisu.

Vzácná desetikoruna z roku 1995 obsahuje nápis SPECIMEN

Jak poznáte vzácnou desetikorunu z roku 1995, kterou můžete vydražit až za několik desítek tisíc korun? Pozorně si prohlédněte její lícní (zadní) stranu s českým lvem. Kromě letopočtu 1995 je zde vyražen také nápis SPECIMEN.

Zdroj: Shutterstock Čím je desetikoruna s nápisem SPECIMEN unikátní?

Desetikorun z roku 1995 s nápisem SPECIMEN bylo vyraženo pouze 125 kusů. Tato mince je tedy velmi vzácná, a proto má i vysokou sběratelskou hodnotu. 

Vzácná desetikoruna z roku 1995 s nápisem SPECIMEN je v zásadě vzor. Česká národní banka (ČNB) jí nechala vyrazit 125 kusů proto, aby je poslala centrálním bankám do celého světa. I tak se s touto vzácnou desetikorunou můžete setkat také v oběhu, a tak si velmi pečlivě kontrolujte své peněženky a pokladničky.

Zdroj: Shutterstock Další vzácné desetikoruny, na které můžete narazit

Desetikoruna z roku 1993 - Příčná čára na přední straně mince protíná zkratku “Kč” o něco výše. Tato mince je opravdový poklad. V říjnu 2020 se vydražila za neuvěřitelných 176 tisíc korun.

Desetikoruna z roku 2000 s miléniovým vzorem - Místo brněnského Petrova má na sobě vzor hodinového strojku. Tato mince ve skvělém stavu může mít sběratelskou hodnotu až 10 tisíc korun.

Mincím, se kterými každý den přicházíte do styku, se zkuste podívat blíže na zoubek. Některé z nich totiž mohou mít zcela jinou sběratelskou cenu, než je jejich běžná nominální hodnota. A když budete mít štěstí, objevíte opravdový sběratelský unikát!

Zdroj: Seznamzpravy.cz/tovarna-na-drobaky, Penize.cz, Jenzeny.cz
Autor:
Publikováno: 15. 11. 2023 10:17 Nahlásit obsah