Objevili jste ve své peněžence desetikorunu z roku 1993? Díky tomuto sběratelskému unikátu si vyděláte až 30 tisíc korun

Objevili jste ve své peněžence desetikorunu z roku 1993? Díky tomuto sběratelskému unikátu si vyděláte až 30 tisíc korun Zdroj: Shutterstock.com

Ve vaší peněžence, ale i pokladničce se možná nachází poklad, o kterém nemáte ani tušení. Když takovou pokladničku prohledáte důkladněji, třeba se na vás obrátí štěstí a naleznete desetikorunu z roku 1993, která je opravdovou sběratelskou raritou. Cena této kovové mince se může vyšplhat až ke 30 tisícům korun. Podle čeho ji poznáte?

Mince, kterými platíme, jsou často skrytým pokladem

Každý den nám pod rukama projdou desítky drobných mincí, kterými platíme v obchodě, házíme je do automatu na kávu nebo si za ně kupujeme jízdenky na městskou dopravu. Napadlo vás ale, podívat se těmto mincím blíže na zoubek? Mohou mít totiž úplně jinou sběratelskou hodnotu, než je jejich nominální cena.

Zdroj: Shutterstock.com

Chybně ražená desetikoruna z roku 1993: Nemáte ji náhodou u sebe?

Jednou z nejvzácnějších českých mincí současnosti, kterou jste mohli v minulosti klidně nevědomky platit, je vzácná desetikoruna z roku 1993. Právě kvůli této minci se vám vyplatí, když důkladně prohledáte obsah své peněženky nebo pokladničky. Nejde totiž o obyčejnou desetikorunu, ale o sběratelskou raritu, jejíž cena se může klidně vyšplhat na 20 až 30 tisíc korun.

Zdroj: Sberatel.com Čím je zmiňovaná desetikoruna z roku 1993 jedinečná? Jde o minci, která se do oběhu dostala chybou ražby. Od klasických desetikorun z téhož roku se liší tím, že její příčná čára protíná zkratku „Kč“ o něco výše. Tato chyba na desetikoruně vznikla během výroby zkušební série v mincovně v německém Hamburgu.

Co s nalezenou vzácnou mincí

Pokud jste takovou minci ve své peněžence či pokladničce našli, nejprve se poraďte s odborníkem na mince neboli numismatikem. S prosbou o radu se můžete obrátit také na sběratele nebo ještě lépe na Českou numismatickou společnost. Platí přitom, že čím bude tato chybně ražená desetikoruna z roku 1993 zachovalejší, tím více za ni dostanete.

Zdroj: Shutterstock.com

Další vzácné české mince a bankovky s vysokou sběratelskou hodnotou

  • Papírová bankovka v hodnotě 200 Kč vydaná v roce 1993, která má ochranný pásek opatřený nápisem „Republique du Zaire“ – Někteří sběratelé jsou za tuto bankovku ochotni zaplatit až několik set tisíc korun.
  • Kovová desetikoruna z roku 2000 s klasickým motivem brněnského Petrova – Její cena se pohybuje kolem 500 korun.
Autor:
Publikováno: 28. 8. 2019 10:09 Nahlásit obsah