Skutečná pravda o přírodních zrzkách: Jsou citlivější na bolest a jejich tělo voní jinak

Skutečná pravda o přírodních zrzkách: Jsou citlivější na bolest a jejich tělo voní jinak Zdroj: Shutterstock.com

Zrzky jsou doslova přírodním úkazem. Přirozeně ohnivé vlasy mají totiž na světě pouze dvě procenta žen. O zrzkách se říká, že jsou divoké a nebezpečné a v ložnici se chovají jako opravdové dračice. Ostatně o těchto ženách vzácné barvy vlasů se traduje spousta dalších mýtů. Jaké jsou ale zrzky ve skutečnosti?

Jiným způsobem reagují na bolest

Za ohnivou barvu vlasů a pihy může mutace genu MC1R. Tato mutace však neovlivňuje pouze to, jak zrzky vypadají. Má dopad i na to, že zrzky reagují jinak na bolest i určité druhy léků než ženy s jinou barvou vlasů.

Na některé druhy bolesti, k nimž patří zejména tepelná bolest, jsou zrzky daleko citlivější. Podle výzkumu amerického Národního institutu zdraví však zrzavé ženy na rozdíl od ostatních lidí mnohem méně reagují na dávky lidokainu nebo lokálních anestetik. Aby necítily bolest, potřebují tak během operace mnohem vyšší dávku anestetik.

Zdroj: Shutterstock.com

Tělo zrzek vytváří efektivněji vitamín D

Pro zrzky je typická bledá kůže posetá pihami, která je velmi citlivá na sluneční záření. Na rozdíl od blondýnek či brunetek však zrzky nemusí trávit tolik času na sluníčku, aby dosáhly stejné úrovně vitamínu D. Jejich tělo totiž umí vytvářet tento vitamín mnohem efektivněji.

Zrzky jsou navíc na rozdíl od ostatní populace v zimních měsících méně ohroženy nedostatkem vitamínu D. A právě, jak sami víte, s nedostatkem vitamínu D souvisí spousta zdravotních problémů od únavy až po nemoci kloubů.

Zrzky voní jinak než ostatní ženy

Zrzavé ženy mají jedinečnou biochemii. Jejich tělesná vůně je jiná než u zbytku populace. Této skutečnosti se všimnul už v roce 1866 doktor Augustin Galopin, který ve své knize Le parfum de la femme napsal, že zrzky voní jako ambra.

Současní vědci došli ke zjištění, že pokožka zrzek má kyselejší pH než u jiných žen. Proto, když na pihovatou kůži zrzky nastříkáte parfém, bude vonět jinak než na těle blondýnky či brunetky.

Když jsou zahnány do kouta, nedají se a rázně odrazí útok

Pokud se dostanete do nepříjemné situace, je velkým štěstím, když budete mít po boku zrzku. V případě, že jsou tyto ženy zahnány do kouta nebo se dostanou do úzkých, do těla se jim vyplaví velké množství adrenalinu. Začnou tak jednat pohotově a rázně, až odrazí útok. O temperamentních zrzkách se říká, že jsou mnohdy lepší než bojová stíhačka.

Zdroj: Shutterstock.com

Zrzky mají méně vlasů

Zrzky mají hustou ohnivou hřívu, kterou obdivují nejen muži, ale i ženy. Paradoxně tak bude znít, když vám povíme, že zrzky mají ve srovnání s blondýnkami či brunetkami mnohem méně vlasů. Zrzavé ženy mají na hlavě v průměru 90 tisíc vlasů, zatímco ženy jiné barvy hřívy mají až 140 tisíc vlasů. Zrzavé vlasy jsou však velmi silné, a tak vytvářejí dojem opravdu husté hřívy.

Zrzavé dítě se může narodit rodičům, kteří mají blond nebo hnědé vlasy

Se zrzavými vlasy se můžete narodit i rodičům, kteří mají blond nebo hnědou hřívu. Jedinou podmínkou je, aby oba dva vaši rodiče byli nositeli genu zrzavosti MC1R. Když se těmto rodičům narodí miminko se zrzavými vlásky, často je to pro ně velké překvapení. Můžou si být ale jistí tím, že jejich dítě bude opravdu výjimečné.

Autor:
Publikováno: 2. 8. 2019 14:00 Nahlásit obsah