Optická hádanka z roku 1888 dokáže stále zamotat hlavu. Vidíte na obrázku mladou, nebo starou ženu?

Optická hádanka z roku 1888 dokáže stále zamotat hlavu. Vidíte na obrázku mladou, nebo starou ženu? Zdroj: Shutterstock.com

Milujete optické hádanky a iluze? Tentokrát pro vás máme jeden z nejstarších optických klamů, který pochází z roku 1888 a který poprvé vyšel na německé pohlednici. Schválně si tento nejednoznačný obrázek prohlédněte a odpovězte, co na něm vidíte. Mnohé to o vás řekne.

V roce 1888 vyvolala v Německu velkou pozornost pohlednice, na níž lidé viděli buď mladou dívku, nebo starou ženu. Touto optickou hádankou se v roce 1915 inspiroval britský karikaturista William Ely Hill. Vytvořil kresbu “Moje žena a moje tchyně” a okamžitě tím vzbudil velký poprask. 

Lidé si začali lámat hlavu nad tím, co na Hillově obrázku pracujícím s optickou iluzí vlastně je. Když se podíváte na jeho kresbu, vidíte buď tvář manželky, nebo tvář tchýně. Obě tváře však nemůžete vidět ve stejný čas.

Trikem vnímání obličeje William Ely Hill oslovil psychology a od té doby se jeho kresba objevuje v učebnicích a experimentálních studiích. Vědci pokročili v případě Hillovy optické hádanky ještě dál a snažili se odhalit, proč někdo při pohledu na obrázek “Moje žena a moje tchýně” vidí jako první mladou ženu, a někdo jako první zase stařenu. Nedávný vědecký výzkum ukazuje, že to souvisí s tím, kolik máte let.

Zdroj: InverseHypercube | CREATIVE COMMONS | CC-BY | HTTPS://CREATIVECOMMONS.ORG/LICENSES/BY-SA/4.0/LEGALCODE.CS Podívejte se tedy na obrázek a odpovězte, zda jako první vidíte mladou ženou (manželku), nebo naopak starou ženu (tchýni)?

Co o vás žena, kterou jako první zahlédnete, vypovídá? Jako první vždy uvidíte obrázek, který je vám věkově nejbližší. Je to tím, že se podvědomě snažíte co nejvíce přiblížit zobrazené fiktivní osobě.

Našli jste při řešení této optické hádanky mladou ženu, ale máte problém najít stařenu? Náhrdelník na krku manželky je ve skutečnosti ústy starší ženy. Viděli jste naopak jako první tchýni a nemůžete přijít na to, kde je mladá žena? Podívejte se na nos stařeny, který je vlastně čelistí manželky.

Zdroj En.wikipedia.org, Womansworld.com 

Autor:
Publikováno: 17. 6. 2021 11:47 Nahlásit obsah