Nejlepší poloha při spánku: Spěte na levém boku či zádech a vyhněte se spaní na břiše

Nejlepší poloha při spánku: Spěte na levém boku či zádech a vyhněte se spaní na břiše Zdroj: Shutterstock.com

Není nic horšího, než když se ráno vzbudíme a cítíme se naprosto rozlámaní. Kvalitu našeho spánku ovlivňuje nejen doba, kterou spíme, ale také poloha, kterou v průběhu noci zaujímáme v posteli. Která spánková poloha je tedy nejzdravější, a kterou byste měli naopak přestat praktikovat?

Spaní na břiše: Udělá víc škody než užitku

I když vám možná přijde spaní na břiše pohodlné, podle lékařů jde o nejhorší spánkovou polohu. Zvlášť když máte problémy se zády. Dlouhodobé spaní na břiše u vás může vyvolat chronickou bolest zejména v oblasti bederní a krční páteře.

Zdroj: Shutterstock.com Když spíte na břiše, vyvíjíte velký tlak i na svá prsa, na což mohou reagovat zvýšenou citlivostí až bolestivostí. Spaní na břiše, během kterého máte jednu stranu tváře zabořenou do polštáře, navíc zatěžuje vaši pleť, a tím urychluje i tvorbu vrásek. Tato spánková poloha má však jedno pozitivum. Pokud chrápete, právě spánek na břiše zmírní intenzitu vašeho nepříjemného projevu.

Spaní na boku: Rozhodněte se pro levou stranu

Nejčastější polohou spánku je spaní na boku, kterou praktikuje až 63 procent lidí. Pokud patříte i vy k vyznavačům této pozice, měli byste ideálně spát – s ohledem na uspořádání svých vnitřních orgánů – na levé straně. Některé vědecké studie totiž poukazují na to, že spaní na pravé straně způsobuje pálení žáhy i kyselý reflux.

Zdroj: Shareably.net Naopak, když budete spát na levém boku, pálení žáhy a kyselý reflux zmírníte a podpoříte tím správné trávení. Navíc zlepšíte svůj krevní oběh a také umožníte lymfatickému systému, aby se lépe zbavil nahromaděných odpadních a toxických látek.

Spaní na zádech: Ideální poloha pro zdravá záda a krk

Máte-li dlouhodobé problémy s páteří, spěte v poloze na zádech. Díky ní budete mít svá záda stále v rovné pozici. Vhodné je pro vás spaní bez klasického polštáře nebo s využitím speciálního zdravotního polštáře, který ponechá váš krk v neutrální poloze.

Zdroj: Shutterstock.com Spaní na zádech má také své kosmetické výhody. Právě díky této spánkové pozici se vám budou vrásky ve tváři tvořit pouze minimálně. Spánek na zádech však není příliš vhodný pro lidi, kteří trpí chronickým chrápáním nebo spánkovou apnoe. Tato spánková poloha jejich problém ještě zhoršuje.

Autor:
Publikováno: 18. 12. 2019 11:50 Nahlásit obsah