Co se nesmí dělat na Štědrý den: Neperte prádlo ani nepište milostné dopisy

Co se nesmí dělat na Štědrý den: Neperte prádlo ani nepište milostné dopisy Zdroj: Shutterstock.com

Ke Štědrému dnu se vztahuje spousta tradic, které se snažíme rok co rok dodržovat. Některé pověry nám ovšem říkají nejen, co bychom měli dělat, ale také, kterým činnostem bychom se měli 24. prosince rozhodně vyhnout. Pokud tedy nechcete, aby se vám v příštím roce lepila smůla na paty, které činnosti jsou pro vás o Vánocích striktně zakázané?

Neperte prádlo ani jej nenechte viset

Během Štědrého dne se držte především dál od pračky. Pověra říká, že praní během 24. prosince přináší smůlu. Povídá se rovněž, že ten, kdo prádlo vypere a pověsí, způsobí v následujícím roce smrt některého z členů rodiny.

Na Štědrý den byste tedy neměli prádlo nejen prát, nemělo by vám doma ani viset. S prádlem byste neměli o Vánocích ani nijak manipulovat, to znamená skládat jej, nebo jej například žehlit.

Zdroj: Shutterstock.com Buďte štědří: Nezapomeňte někoho obdarovat a rozhodně nic nedlužte

O Vánocích byste měli obdarovat milými dárky lidi, které máte rádi. Pokud nikomu nic nedarujete, dle pověry se v následujícím roce dočkáte bídy a přijdete na mizinu. 24. prosince byste rovněž neměli nikomu nic dlužit. V opačném případě na sebe opět v následujícím roce přivoláte bídu a nouzi.

Nedohánějte velký úklid

Pokud jste předvánoční úklid nestihli do 23. prosince, na Štědrý den to rozhodne nedohánějte. Už naši předci si o Vánocích zakazovali čištění chlévů a stájí. Kdyby tak učinili, dle pověry by hrozilo, že by jejich dobytek začal kulhat. Na Štědrý den byste přitom neměli ani zametat. Podle našich předků byste totiž z domu vymetli duchy mrtvých, kteří o Vánocích přicházejí navštívit živé.

Zdroj: Shutterstock.com Nepište milostné dopisy

Na Štědrý den nepište člověku, kterého milujete, zamilované dopisy, zprávy nebo smsky. Pověra, které věřili už naši předci, upozorňuje, že ten, kdo svému milovanému napíše na Štědrý den zamilovaný dopis, může v brzké době očekávat rozchod.

Nešijte, neháčkujte ani nepleťte

Pokud jste tvořivá duše a ráda šijete, háčkujete či pletete, těmto činnostem se během 24. prosince raději vyhněte. Naši předci říkali, že myši by do půlnoci vaši práci snědly. A nejen to. Práce s vláknem o Vánocích dle pověry znamená neúrodu a bídu v příštím roce.

Autor:
Publikováno: 24. 12. 2019 10:00 Nahlásit obsah