Rozkrojená cibule v místnosti: Fígl našich babiček, který opravdu funguje

Rozkrojená cibule v místnosti: Fígl našich babiček, který opravdu funguje Zdroj: Shutterstock

Máte doma velkou zásobu cibule? Jestli ne, rychle si pro ni zajděte třeba do obchodu. Momentálně nastává období, kdy nás ve velkém skolí kašel, chřipky či nachlazení, a právě cibule je v boji proti těmto nemocem skvělým pomocníkem. Přesvědčili jsme se o tom sami, neboť jsme vyzkoušeli jeden z "cibulových" fíglů našich babiček. A opravdu funguje!

O cibuli se říká, že je to přírodní antibiotikum, které má všestranné léčebné použití. Naše babičky a prababičky cibulí léčily také suchý dráždivý kašel, který dokáže potrápit hlavně v noci. Jejich léčebný fígl je přitom naprosto jednoduchý: Oloupete cibuli, rozkrojíte ji na půl a necháte ji na nočním stolku vedle postele přes celou noc. Zaručujeme - neboť jsme to vyzkoušeli na vlastní kůži - že pak ani jednou nezakašlete a druhý den vám bude o dost lépe!

V čem tento fígl spočívá? Celou noc budete inhalovat výpary z cibule, a to zejména sirné sloučeniny sulfoxidy a thiosulfináty a také silice allin a allicin, které mají silný antibiotický a protizánětlivý účinek a ničí bakterie a viry. Tím příznivě působí i při nemocech dýchacích cest, jako je právě suchý drážidvý kašel. Silice z cibule navíc dezinfikují ústní dutinu, nosní sliznici a dále i dýchací cesty.

Zdroj: Shutterstock Oloupaná cibule v místnosti má dle zkušeností našich babiček i prababiček rovněž další pozitivní účinky. Také dnešní bylinkářky doporučují, abychom měli v místnosti, kde spíme nebo kde pracujeme, rozkrojenou cibuli. Cibule prý tímto způsobem dezinfikuje vzduch.

Podle další z babských rad vám rozkrojená cibule, kterou budete mít na talířku na nočním stolku, může pomoci také od rýmy, nachlazení a dokonce chřipky. Důležité je, aby cibule byla co nejvíc u hlavy nemocného člověka, který pak může intezivněji inhalovat léčivé cibulové výpary. A jak často byste měli cibuli v tomto případě měnit? Po deseti až dvanácti hodinách nožem seříznete vrchní plátek. Až  bude cibule moc okrájená, prostě ji vyměňte za novou.

Autor:
Publikováno: 29. 9. 2021 10:09 Nahlásit obsah