Co na Štědrý den k obědu? Máte několik možností

Co na Štědrý den k obědu? Máte několik možností Zdroj: Shutterstock

Štědrovečerní večeře - to je tradičně rybí polévka a smažený kapr s bramborovým salátem. Jenže, co na Štědrý den k obědu? Jestliže se chcete po celý 24. prosinec postít až do štědrovečerní večeře, abyste viděli zlaté prasátko, vsaďte na bezmasá jídla. Pro inspiraci přinášíme několik tipů na oběd na Štědrý den.

Bílá zelňačka k obědu na Štědrý den

Řada českých domácností si na Štědrý den oblíbila bílou zelňačku s vejcem a brambory. Jde o hustou polévku, která zasytí, a navíc je to i bezmasé jídlo. Tento chutný pokrm vám i vašemu žaludku zpříjemní čekání na Štědrý večer. Jakým způsobem si jej připravíte?

Recept: Hustá bílá zelňačka bez masa

  • 300 gramů bílého kysaného zelí
  • 5 středních brambor
  • 250 mililitrů smetany
  • 2 polévkové lžíce hladké mouky
  • k dochucení: bobkový list, nové koření, celý pepř, sůl

Brambory oloupejte, nakrájejte na drobné kostičky a dejte vařit do osolené vody. K bramborám přidejte bobkový list, nové koření a pepř. V momentě, kdy jsou brambory měkké, vmíchejte do nich kysané zelí a základ na zelňačku vařte dál. Až zelí změkne, do zelňačky vlijte smetanu a polévku zahustěte hladkou moukou. Hotovou hustou bílou zelňačku podávejte na talíři s vejcem vařeným natvrdo.

Zdroj: Shutterstock V oblibě je také čočková polévka nebo čočka na kyselo

Co dalšího si můžete připravit k obědu na Štědrý den? V českých domácnostech je populární také klasická čočková polévka bez uzeniny. Pochutnat si rovněž můžete na čočce na kyselo, kterou budete jíst s vejcem vařeným natvrdo, kyselou okurkou a chlebem.

Na Štědrý den k obědu vede i poctivá domácí hrachovka

Nejen zelňačka, čočková polévka nebo čočka na kyselo. Češi mají v oblibě na Štědrý den také hrachovou polévku s opraženým rohlíkem nebo chlebem. Domácí hrachovka je jednoduchá polévka, která váš žaludek připraví na štědrovečerní večeři. Zajímavostí však je, že někteří lidé si hrachovou polévku dávají k obědu na Štědrý den, v jiných rodinách je zase hrachová polévka přímou součástí štědrovečerního menu.

Zdroj: Shutterstock Spousta lidí oběd na Štědrý den zcela vynechává

Když se zeptáte, co na Štědrý den k obědu, dostanete různé odpovědi. V některých domácnostech si k obědu 24. prosince dávají nejen zelňačku, čočkovou polévku, čočku na kyselo nebo hrachovku. Uvaří si také třeba bramboračku s houbami nebo houbového kubu. Další lidé vám zase odpoví, že na Štědrý den vůbec neobědvají nebo že až do štědrovečerní večeře jen tak “pozobávají” a vyhlížejí zlaté prasátko.

Jak vypadá váš oběd na Štědrý den? Napište nám o své rodinné tradici do komentářů.

Zdroj: Mimibazar.cz, eMimino.cz, Odpovedi.cz, Recepty.yin.cz

Autor:
Publikováno: 15. 12. 2022 09:11 Nahlásit obsah