Covidový jazyk v podobě vředů na jazyku: Jeden z příznaků covidu-19

Covidový jazyk v podobě vředů na jazyku: Jeden z příznaků covidu-19 Zdroj: Shutterstock

V souvislosti s koronavirovou mutací delta britský epidemiolog Tim Spector dlouhodobě upozorňuje na další příznak covidu-19. Jde o covidový jazyk neboli přechodnou lingvální papilitidu, která se vyznačuje zvětšenými papily na jazyku připomínající vředy.

K zánětu papilů na jazyku může dojít vlivem alergické reakce na určitou potravinu, ale také v důsledku virové infekce. Jak dlouhodobě upozorňuje britský epidemiolog Tim Spector, přechodná lingvální papilitida je v současnosti také jedním z příznaků nákazy koronavirovou mutací delta.

Tento vědec stojí ve Velké Británii v čele projektu  Zoe Covid Symptom, do kterého Britové nakažení koronavirem zaznamenávají své příznaky. Jedním z příznaků je právě přechodná lingvální papilitida neboli covidový jazyk.

“Lidé nám posílají fotky covidového jazyku prostřednictvím aplikace ZOE. Naštěstí díky očkování tento příznak již tak často nevidíme,” okomentoval na Twitteru profesor Tim Spector.

Co to vlastně covidový jazyk je? Jak uvádí odborný portál DermNet NZ, jde o bolestivý zánětlivý stav, který postihuje jednu nebo více papil na jazyku. Spouštěčem přechodné lingvální papilitidy přitom může být reakce na určitou potravinu, stres, hormonální nerovnováha, ale také virové onemocnění včetně covidu-19.

Příznaky koronaviru, které se objevují v dutině ústní, se zatím nenacházejí v seznamu Světové zdravotnické organizace (WHO) ani Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Spousta lidí, kteří onemocněli koronavirovou mutací delta, však dávají profesorovi Timu Spectorovi s covidovým jazykem za pravdu.

Zdroj: Dermnetnz.org, Twitter.com, Covid.joinzoe.com

Autor:
Publikováno: 15. 9. 2021 10:10 Nahlásit obsah