Před Velikonoci, nebo Velikonocemi? Správně skloňovat slovo Velikonoce nedokáže každý

Před Velikonoci, nebo Velikonocemi? Správně skloňovat slovo Velikonoce nedokáže každý Zdroj: Shutterstock

Velikonoce, které v křesťanském světě patří mezi nejvýznamnější svátky, už pomalu klepou na dveře. Tyto svátky však pořádně prověří také vaše znalosti českého pravopisu. Víte, jak správně skloňovat slovo Velikonoce? Dokážete přesně říct, zda se říká před Velikonoci, nebo Velikonocemi?

Skloňování slova Velikonoce: Jak je to v sedmém pádu?

Při skloňování slova Velikonoce má řada z nás spoustu pochybností. Máte i vy největší problémy skloňovat slovo Velikonoce v sedmém pádu? Pokud si tedy lámete hlavu s tím, zda říct před Velikonoci, nebo Velikonocemi, máme pro vás přesnou odpověď.

Slovo Velikonoce řadíme mezi pomnožná podstatná jména, jejichž skloňování kolísá mezi měkkými vzory růže a stroj. V případě skloňování slova Velikonoce v sedmém pádu proto platí obě dvě varianty. Můžete tedy říct před Velikonoci i před Velikonocemi.

Zdroj: Shutterstock Kdy se při skloňování slova Velikonoce ještě chybuje?

Skloňování slova Velikonoce dokáže zavařit i v jiných pádech. Spoustě lidí dělá problémy druhý pád, ve kterém je správně pouze tvar (bez) Velikonoc, a nikoliv (bez) Velikonocí. Chybovat můžete také ve třetím pádě, kde je správným tvarem pouze Velikonocům, a nikoliv Velikonocím.

Jak správně skloňovat slovo Velikonoce - přehled

  • 1. pád - Velikonoce
  • 2. pád - Velikonoc
  • 3. pád - Velikonocům
  • 4. pád - Velikonoce
  • 5. pád - Velikonoce
  • 6. pád - Velikonocích
  • 7. pád - Velikonocemi, Velikonoci

Zdroj: Shutterstock Velikonoce, nebo velikonoce?

Velikonoce jsou opravdovou češtinářskou chuťovkou. Kromě jejich správného skloňování si řada lidí pokládá otázku, zda je psát s velkým, nebo malým písmenem na začátku. Podle současných Pravidel českého pravopisu se slovo Velikonoce píše výhradně s velkým písmenem V. A to stejně jako ostatní názvy významných svátků, jako jsou například Vánoce.

Zdroj: Avcr.cz, Czechtongue.cz, Mojecestina.cz
Autor:
Publikováno: 3. 4. 2023 13:45 Nahlásit obsah