Kategorie Český jazyk

Článek
Žák 2. třídy české ZŠ dostal pětku z ČJ. I když měl ve cvičení 80 % správných odpovědí
Žák 2. třídy české ZŠ dostal pětku z ČJ. I když měl ve cvičení 80 % správných odpovědí Školní rok 2023/2024 teprve začal a spousta školáků již domů nosí známky. Nejde však pouze o jedničky, někteří již dokonce dostali mnohem horší známky. Líný učitel aktuálně upozornil na případ žáka 2. třídy ZŠ, který dostal neoprávněně pětku ze cvičení z českého jazyka. Paradoxně měl ve vypracovaném úkolu 80 % správných odpovědí.
Článek
Štrůdl, nebo štrúdl? Od července 2023 jsou správně obě varianty
Štrůdl, nebo štrúdl? Od července 2023 jsou správně obě varianty Píše se štrůdl, nebo štrúdl? V českém jazyce byla dosud správně varianta s čárkou, neboť jde o slovo převzaté. V červenci 2023 však nastala změna. Nově můžete používat obě varianty pro toto označení závinu. Správně je tedy štrúdl i štrůdl.
Článek
Chyba v jednotných přijímacích zkouškách 2023 Cermat z českého jazyka: Upozornil na ni Běžící češtinář alias Jarmil Vepřek
Chyba v jednotných přijímacích zkouškách 2023 Cermat z českého jazyka: Upozornil na ni Běžící češtinář alias Jarmil Vepřek Běžící češtinář alias Jarmil Vepřek upozornil na svém instagramovém profilu na první chybu, kterou objevil v zadání jednotných přijímacích zkoušek z ČJ - Cermat 2023. Vystudovaný bohemista, kterého jenom na Instagramu sleduje 34 tisíc lidí, poukázal na jedno cvičení, které má nejasné řešení.
Článek
Před Velikonoci, nebo Velikonocemi? Správně skloňovat slovo Velikonoce nedokáže každý
Před Velikonoci, nebo Velikonocemi? Správně skloňovat slovo Velikonoce nedokáže každý Velikonoce, které v křesťanském světě patří mezi nejvýznamnější svátky, už pomalu klepou na dveře. Tyto svátky však pořádně prověří také vaše znalosti českého pravopisu. Víte, jak správně skloňovat slovo Velikonoce? Dokážete přesně říct, zda se říká před Velikonoci, nebo Velikonocemi?
Článek
Ovládáte český jazyk na jedničku? Tyto nejčastější chyby děláme
Ovládáte český jazyk na jedničku? Tyto nejčastější chyby děláme Čeština je krásný jazyk, ovšem také velmi náročný a nejeden z nás se při psaní dopisu či e-mailu musel kouknout do pravidel, aby neudělal hrubku. Jenže některým ani pravidla českého pravopisu přikovaná na pracovním stole nepomohou a při psaní pracovních zpráv jsou schopni nasekat tolik chyb, za které by se styděl i prvňáček.