Ovládáte český jazyk na jedničku? Tyto nejčastější chyby děláme

Ovládáte český jazyk na jedničku? Tyto nejčastější chyby děláme Zdroj: Shutterstock

Čeština je krásný jazyk, ovšem také velmi náročný a nejeden z nás se při psaní dopisu či e-mailu musel kouknout do pravidel, aby neudělal hrubku. Jenže některým ani pravidla českého pravopisu přikovaná na pracovním stole nepomohou a při psaní pracovních zpráv jsou schopni nasekat tolik chyb, za které by se styděl i prvňáček.

I přesto, že se český jazyk učíme a slyšíme jej od malička, někomu, a to však zcela oprávněně, může dělat problémy. Jenže v dnešní době, kdy i mobilní telefony opravují gramatické chyby, se vymlouvat na složitost českého jazyka zcela mimo mísu.

Podmiňovací způsob

Tohle je nešvar, který se objevuje pravidelně a pro ty, kteří češtinu ovládají levou zadní, je to něco, co jim bije do očí na kilometry daleko. Podmiňovací způsoby mají jen a pouze jedinou správnou variantu a tou jsou tvary jako ty bys, já bych, on by, my bychom, vy byste a oni by. V žádném případě nikdy nepište my bysme nebo snad ještě horší tvar my by jsme.

Dlouhé a krátké i/y

Zabývat se tím, kde se píše měkké a tvrdé se dnes nebudeme, tohle jsou základy, které by měl znát každý. Jenže kromě toho je potřeba v některých slovech rozlišovat i krátké a dlouhé. Nemalý problém nastává ve chvíli, kdy potřebujeme napsat slovo výjimka. Ačkoliv je odvozeno od slova vyjímat se a dalo by se předpokládat, že se bude psát vyjímka, je to zcela naopak. Dalším krásným slovem našeho jazyka je slovo tchyně. I když tohle oblíbené slovo vyslovujeme s dlouhým ypsilonem, píšeme jej bez čárky. Jak je to možné? Jedná se o přechylovací příponu, podobně jako v případě umělkyně či vědkyně.

Také slovo téma a tematický umí být pro některé z nás pěkný oříšek. Proč se slovo tematický nepíše s dlouhým é, jako ve slově téma? Jelikož slovo tematický je odvozeno od slova tematika, nikoliv od slova téma.

Zdroj: Shutterstock

Slova kvůli a díky

Když píšete větu a potřebujete v ní jedno z těchto slov použít, znáte jejich opodstatnění? Lidé si je často pletou a rázem věta, kterou chtěli něco sdělit, dostává úplně jiný význam, někdy dokonce až legrační. Když píšete větu, která má kladný obsah, použijte slovíčko díky, jako například: Díky ní jsem dostala lepší známku. Ovšem pokud sdělujete něco, co má spíše záporný kontext, volte slovo kvůli - Kvůli jejímu pozdnímu příchodu nám ujel autobus.

Mně nebo mě

Skloňované zájmeno já píšeme tak často, že si jen málokdy uvědomíme, jaké chyby v něm děláme. Ano, skutečně i v tomhle jde udělat chyba. Rozlišujeme totiž dva tvary a to buďto mně, který se váže se 3. a 6. pádem a tvar mě, který je ve 2. a 4. pádě.

Přídavná jména

Říkají vám něco přídavná jména účelová? Z hodin češtiny si je možná ani nepamatujete a možná jste se o nich ani neučili, jenže v běžném životě je používáme velmi často. Jak jejich název sám napovídá, vyjadřují a pojí se k věci, ke které jsou určená, například hasicí přístroj nebo žehlicí prkno. Opět i u těchto slov vyslovujeme dlouhé í, ale píšeme krátké. Dlouhé í se totiž píše jen u přídavných jmen dějových – lidé hasící požár, dívka žehlící prádlo. 

A jak zvládáte češtinu vy? Dokáže vám také někdy pěkně zamotat hlavu? Podělte se s námi o názory v komentářích níže!

Autor:
Publikováno: 14. 6. 2021 17:17 Nahlásit obsah