Světový den vitamínu D připadá na 2. listopadu. Proč je vitamín D důležitý a jak se projevuje jeho nedostatek?

Světový den vitamínu D připadá na 2. listopadu. Proč je vitamín D důležitý a jak se projevuje jeho nedostatek? Zdroj: Shutterstock

Každým rokem si 2. listopadu připomínáme Světový den vitamínu D. Tento “vitamín ze slunce” je obzvlášť důležitý pro správné fungování imunitního systému, ale má i spoustu dalších pozitiv. Zajímá vás, jak nejlépe doplnit do svého těla vitamín D? Také vám prozradíme, jak se projevuje nedostatek vitamínu D, nebo jeho případné předávkování.

Proč je vitamín D důležitý

Vitamín D hraje v našem těle velmi důležitou roli. Je nezbytný pro správný vývoj kostí, zubů a kloubů, neboť pomáhá vstřebávání vápníku a fosforu ze střeva do krve, kde udržuje optimální hladinu těchto minerálů. Vitamín D se dále podílí na procesu dělení buněk, podporuje správnou činnost svalů a v neposlední řadě přispívá k normálnímu fungování imunitního systému. 

Na důležitost vitamínu D upozorňuje také Světový den vitamínu D, který připadá na 2. listopadu. A proč zrovna na listopad? Právě v listopadu dochází u lidí žijících na severní polokouli k rychlému poklesu hladiny vitamínu D v těle, a to kvůli nedostatku slunečního svitu. V souvislosti s tím Světový den vitamínu D zvyšuje povědomí o zdravotních přínosech vitamínu D a upozorňuje na to, co může způsobit jeho případný nedostatek.

Zdroj: Freepik Jak nejlépe doplnit vitamín D? 

Vitamín D nezískal přezdívku “vitamín ze slunce” jen tak. Naše tělo si jej totiž umí samo vytvářet ze slunečního záření, které dopadá na kůži. V letních měsících tedy vitamín D do svého těla nejlépe doplníte tak, že strávíte 20 až 30 minut denně na slunci.

Jarní, podzimní a zimní měsíce však v našich zeměpisných šířkách slunečním paprskům příliš nepřejí, v těchto ročních obdobích tedy vitamín D čerpejte z jiných zdrojů. Významným přírodním zdrojem vitamínu D jsou mořské ryby jako losos, tuňák, makrela nebo sardinky.  K přírodním zdrojům vitamínu D dále patří vejce a houby přirozeně sušené na slunci. V jakých dalších potravinách naleznete vitamín D? Do svého jídelníčku můžete zahrnout také potraviny uměle obohacené o vitamín D. Jedná se například o mléko, mléčné výrobky, margaríny, rostlinná mléka, tofu, snídaňové cereálie nebo pomerančové džusy. O reálném obsahu vitamínu D se vždy dočtete na etiketě.

Tip: Významným zdrojem vitamínu D jsou také některé doplňky stravy. Jejich užívání ale raději konzultujte se svým lékařem na základě vašeho zdravotního stavu a věku.

Nedostatek vitamínu D

Jak uvádí zpravodajský portál Seznam Zprávy, nedostatkem vitamínu D trpí aktuálně 60 až 75 procent české populace. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D výrazně snižujte fungování imunitního systému, a navíc má na svědomí zvýšené riziko výskytu závažných onemocnění, k nimž patří cukrovka, osteoporóza, srdeční choroby, roztroušená skleróza nebo rakovina.

Zdravotní potíže spojené s nedostatkem vitamínu D se však nemusí projevit hned. Pozorujte své tělo, začne postupně vydávat signály v podobě různých příznaků. O které jde konkrétně?

  • únava, ospalost a nedostatek energie
  • sklony k depresím, mrzutosti a smutku
  • nespavost
  • snížená imunita a s ní spojená zvýšená nemocnost v podobě častých viróz
  • svalové bolesti, bolesti kostí
  • vypadávání vlasů
  • zvýšený krevní tlak
  • řídnutí kostí, vyšší kazivost zubů
  • špatné hojení ran

Zdroj: Freepik Předávkování vitamínem D 

K předávkování vitamínem D dochází pouze výjimečně, a to při výrazném nadužívání doplňků stravy. Jak se předávkování vitamínem D projevuje? Nadměrným vstřebáváním vápníku ze střeva a růstem jeho hladiny v krvi. U postiženého se tak objevuje nevolnost, zvracení, slabost či závratě. Dlouhodobé zvýšení hladiny vápníku v těle má následně vliv na tvorbu močových kamenů nebo ovlivňování účinku některých léků.

Optimální hladina vitamínu D

Chcete předejít zdravotním problémům spojeným s nedostatkem, nebo případným předávkováním vitamín D? Požádejte svého praktického lékaře o laboratorní test krve, který odhalí aktuální hladinu vitamínu D ve vašem těle. A jaká je optimální hladina vitamínu D v těle? Jedná se o hodnotu 100-150 nmol/L.

Zdroj: Zdravinaroda.cz, Grassrootshealth.net, Seznamzpravy.cz, Euc.cz

Autor:
Publikováno: 2. 11. 2021 10:53 Nahlásit obsah