Světový den vitamínu D připadá na 2. listopadu. Proč je vitamín D důležitý a jak se projevuje jeho nedostatek?
Každým rokem si 2. listopadu připomínáme Světový den vitamínu D. Tento “vitamín ze slunce” je obzvlášť důležitý pro správné fungování imunitního systému, ale má i spoustu dalších pozitiv. Zajímá vás, jak nejlépe doplnit do svého těla vitamín D? Také vám prozradíme, jak se projevuje nedostatek vitamínu D, nebo jeho případné předávkování.
Proč je vitamín D důležitý
Vitamín D hraje v našem těle velmi důležitou roli. Je nezbytný pro správný vývoj kostí, zubů a kloubů, neboť pomáhá vstřebávání vápníku a fosforu ze střeva do krve, kde udržuje optimální hladinu těchto minerálů. Vitamín D se dále podílí na procesu dělení buněk, podporuje správnou činnost svalů a v neposlední řadě přispívá k normálnímu fungování imunitního systému.
Na důležitost vitamínu D upozorňuje také Světový den vitamínu D, který připadá na 2. listopadu. A proč zrovna na listopad? Právě v listopadu dochází u lidí žijících na severní polokouli k rychlému poklesu hladiny vitamínu D v těle, a to kvůli nedostatku slunečního svitu. V souvislosti s tím Světový den vitamínu D zvyšuje povědomí o zdravotních přínosech vitamínu D a upozorňuje na to, co může způsobit jeho případný nedostatek.
Jak nejlépe doplnit vitamín D?
Vitamín D nezískal přezdívku “vitamín ze slunce” jen tak. Naše tělo si jej totiž umí samo vytvářet ze slunečního záření, které dopadá na kůži. V letních měsících tedy vitamín D do svého těla nejlépe doplníte tak, že strávíte 20 až 30 minut denně na slunci.
Jarní, podzimní a zimní měsíce však v našich zeměpisných šířkách slunečním paprskům příliš nepřejí, v těchto ročních obdobích tedy vitamín D čerpejte z jiných zdrojů. Významným přírodním zdrojem vitamínu D jsou mořské ryby jako losos, tuňák, makrela nebo sardinky. K přírodním zdrojům vitamínu D dále patří vejce a houby přirozeně sušené na slunci.
Tip: Významným zdrojem vitamínu D jsou také některé doplňky stravy. Jejich užívání ale raději konzultujte se svým lékařem na základě vašeho zdravotního stavu a věku.
Nedostatek vitamínu D
Jak uvádí zpravodajský portál Seznam Zprávy, nedostatkem vitamínu D trpí aktuálně 60 až 75 procent české populace. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D výrazně snižujte fungování imunitního systému, a navíc má na svědomí zvýšené riziko výskytu závažných onemocnění, k nimž patří cukrovka, osteoporóza, srdeční choroby, roztroušená skleróza nebo rakovina.
Zdravotní potíže spojené s nedostatkem vitamínu D se však nemusí projevit hned. Pozorujte své tělo, začne postupně vydávat signály v podobě různých příznaků. O které jde konkrétně?
- únava, ospalost a nedostatek energie
- sklony k depresím, mrzutosti a smutku
- nespavost
- snížená imunita a s ní spojená zvýšená nemocnost v podobě častých viróz
- svalové bolesti, bolesti kostí
- vypadávání vlasů
- zvýšený krevní tlak
- řídnutí kostí, vyšší kazivost zubů
- špatné hojení ran
Předávkování vitamínem D
K předávkování vitamínem D dochází pouze výjimečně, a to při výrazném nadužívání doplňků stravy. Jak se předávkování vitamínem D projevuje? Nadměrným vstřebáváním vápníku ze střeva a růstem jeho hladiny v krvi. U postiženého se tak objevuje nevolnost, zvracení, slabost či závratě. Dlouhodobé zvýšení hladiny vápníku v těle má následně vliv na tvorbu močových kamenů nebo ovlivňování účinku některých léků.
Optimální hladina vitamínu D
Chcete předejít zdravotním problémům spojeným s nedostatkem, nebo případným předávkováním vitamín D? Požádejte svého praktického lékaře o laboratorní test krve, který odhalí aktuální hladinu vitamínu D ve vašem těle. A jaká je optimální hladina vitamínu D v těle? Jedná se o hodnotu 100-150 nmol/L.
Zdroj: Zdravinaroda.cz, Grassrootshealth.net, Seznamzpravy.cz, Euc.cz