Máte po vánočních svátcích nafouklé břicho? Víme, jak se jej zbavit
Vánoční cukroví, bramborový salát se smaženým kaprem, obložené chlebíčky, poctivý vaječný likér a spousta dalších dobrot. Náš žaludek dostal přes vánoční svátky pořádně zabrat a kdekoho z nás teď trápí nafouklé břicho. Tento nepříjemný pocit dokáže být pěkně bolestivý a je navíc spojen s nadýmáním a plynatostí. Jak se jej tedy zbavit?
Hlavní viník nafouklého břicha: Složení jídelníčku
Možná, že si každý rok říkáte, že se tentokrát budete brzdit a o Vánocích se rozhodně nestanete otroky konzumu. Ale když vidíte to drobné a voňavé cukroví, které napekla vaše maminka nebo babička, prostě se neudržíte. Ovšem ten výsledek! Po svátcích si stoupnete na váhu, ručička vám ukáže zas o něco víc a zpod oblečení se vám dere nafouknuté bříško...
Pocit nafouklého břicha není po svátcích vůbec příjemný. Nafouklé břicho, které je spojeno s nadýmáním a plynatostí, je totiž na omak pěkně tvrdé a pořádně bolestivé. Je jasné, že hlavním viníkem je v tomto případě složení vánočního jídelníčku. Nechcete mít stále břicho jako balon? Vyzkoušejte následující rady, díky kterým se nafouklého břicha zbavíte co nejdřív!
Naordinujte si jídelníček, který jste měli ještě před Vánoci
Dejte vale všemu sladkému, smaženému a tučnému. Už žádné cukroví, čokoládové figurky z kolekce, obložené chlebíčky s pařížákem a ani poctivý bramborový salát plný majonézy. Naordinujte si raději jídelníček, který jste dodržovali ještě před Vánoci a jehož součástí budou mnohem zdravější denní chody i dostatečné množství ovoce a zeleniny.
Z tohoto jídelníčku přitom vyřaďte potraviny, o kterých je známo, že nadýmají. Tedy cibuli, česnek, květák, brokolici, luštěniny ale i plísňové sýry. Dejte si také pozor na jídla, která obsahují vysokým podíl sodíku. Právě sodík zadržuje vodu v těle a vy se pak můžete cítit nafouklí.
Začněte se víc hýbat
Po vánočních svátcích si naordinujte co nejvíc pohybu. Každý den vyrazte do přírody alespoň na půlhodinovou vycházku nebo si běžte zaběhat. Pravidelný pohyb si dejte jako novou motivaci do nového roku!
Dejte se na probiotika
Do svého jídelníčku zkuste zařadit více potravin s probiotickými kulturami. Alespoň dvakrát denně si dopřejte kysané mléčné výrobky jako jogurty, kefíry či podmáslí. Vašemu břichu uleví také kysané zelí bez tepelné úpravy nebo kombucha, což je fermentovaný nápoj ze zeleného nebo černého čaje.
Omezte bublinky i pití alkoholu
Pili jste přes vánoční svátky sycené nealkoholické i alkoholické nápoje? Jestli se chcete zbavit pocitu nafouklého břicha, vyhněte se bublinkám. Začněte pít pouze čistou nesycenou vodu a to ideálně dva litry denně. Hlavním viníkem nadýmání je samozřejmě také alkohol. Nechcete-li se v nadcházejících dnech během oslav nového roku alkoholu vzdát, vypijte vždy mezi jednotlivými alkoholickými nápoji alespoň jednu sklenici čisté vody.
Tip: Uvařte si zázvorový čaj, který neslaďte ani medem, ani cukrem a popíjejte jej po celý den. Skvěle vám uleví od nafouklého břicha. Podobně působí také fenyklový čaj, který si oblíbily hlavně maminky malých dětí.
Jezte v klidu a jídlo si pořádně vychutnávejte
Jídlo byste neměli jíst ve spěchu a cpát do sebe příliš velká sousta. I když je váš jídelníček ukázkový, i tak můžete mít břicho jako balon. Je to tím, že příliš rychlým jezením do svého žaludku dostanete také velké množství vzduchu, což se nepříznivě projeví ve vašem trávicím ústrojí.