Šípkový sirup za studena: Je skvělý do limonád, na palačinky i jako poleva na moučníky

Šípkový sirup za studena: Je skvělý do limonád, na palačinky i jako poleva na moučníky Zdroj: Shutterstock.com

Červené šípky působí díky vysokému obsahu vitaminů a minerálů proti chřipce a nachlazení. Dokážou také výborně posílit imunitu. Užívat je přitom nemusíte pouze ve formě čaje. Zkuste si pochutnat také na lahodném šípkovém sirupu. Jelikož šípková sezona opět klepe na dveře, přinášíme vám recept na ten nejlepší šípkový sirup připravovaný za studena.

Červený šípek: Zázračný plod podzimu

Zralý červený šípek, který je doslova zázračným plodem podzimu, se může pyšnit velmi vysokým obsahem vitaminu C. Najdete v něm také vitaminy A, K, P, B1 a B2, dále pektiny, bioflavonoidy, třísloviny či organické silice. Kromě toho šípky obsahují celou řadu minerálních látek jako sodík, železo, vápník či draslík.

Vzhledem k vysokému obsahu zdraví prospěšných látek šípky doslova zázračně působí na naše zdraví. O tom, jak jsou tyto červené podzimní plody prospěšné, ostatně věděly už naše babičky a prababičky, které na šípky nadaly dopustit. Co vše tedy mohou šípky vašemu tělu přinést?

  • podporují činnost imunitního systému
  • chrání tělo před infekčními a bakteriálními onemocněními
  • působí proti paradontóze a onemocnění dásní
  • mají antidepresivní účinky a pomohou vám při podzimním splínu
  • dodají vám energii a pomohou vám lépe se soustředit
  • posilují krevní cévy a snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob
  • snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi
  • čistí ledviny a pomáhají při zánětech močových cest

Zdroj: Shutterstock.com

Když je lék zároveň sladká dobrota

Abyste si blahodárných účinků šípku mohli užívat po celý rok, vyrobte si z nich chutný sirup. Tento sirup ovšem nevyrábějte vařením, ale připravte si jej za studena. Jedině tak zůstanou v sirupu takřka všechny zdraví prospěšné látky, které šípek obsahuje ve svém čerstvém stavu.

Ingredience na šípkový sirup připravovaný za studena

  • 1000 g zralých šípků (šípky trhejte ideálně po chladnější noci nebo po prvním mrazíku – budou díky tomu mnohem sladší)
  • 700 ml převařené a zchlazené vody
  • 15 g kyseliny citronové
  • 1000 g cukru krystalu

Samotná výroba šípkového sirupu

1. Zralé šípky důkladně omyjte, poté jen nahrubo rozmixujte nebo nakrájejte. Důležité zkrátka je, abyste narušili strukturu těchto podzimních plodů.

2. Šípkovou směs přesypte do větší plastové misky, do které posléze nalijte převařenou a zchlazenou vodu a nasypte kyselinu citronovou. Vše dobře promíchejte.

3. Tento základ na šípkový sirup nechte 24 hodin louhovat v ledničce.

4. Následující den šípkový základ zahřívejte (ale nevařte), abyste v šípcích nezničili všechny zdraví prospěšné látky. Posléze šípkový základ přeceďte přes čisté plátno.

5. Do teplého šípkového základu vmíchejte krystalový cukr, který by se měl všechen rozpustit. Až poté šípkový sirup přelijte do uzavíratelných sklenic, které skladujte na chladném a tmavém místě.

Tip: Jestli chcete chuť šípkového sirupu ozvláštnit, šípky louhujte společně se skořicí či hřebíčkem.

Zdroj: Shutterstock.com

Použití šípkového sirupu: Od limonády až po moučníky

Šípkový sirup vyrobený za studena má spoustu použití. Když jej smícháte s perlivou či neperlivou vodou a doplníte o lístky máty, vznikne vám rázem vynikající domácí limonáda. Šípkový sirup si však můžete přidávat do bylinkových čajů nebo nealkoholických míchaných drinků. To ovšem není vše.

Šípkový sirup totiž můžete využít i tam, kde by vás to nenapadlo. Výborný je například na polití palačinek. Když šípkový sirup zase vymícháte s čerstvou citronovou šťávou a práškovým cukrem, můžete si tak vyrobit osvěžující polevu na moučníky. Šípkový sirup lze rovněž přidat do sušenkového těsta nebo do těsta na klasickou buchtu na plech.

Autor:
Publikováno: 2. 9. 2019 12:00 Nahlásit obsah