Vzácná desetikoruna z roku 1993 se vydražila za 176 tisíc Kč. Nahlédněte do peněženky, zda ji také máte

Vzácná desetikoruna z roku 1993 se vydražila za 176 tisíc Kč. Nahlédněte do peněženky, zda ji také máte Zdroj: Shutterstock.com

Nosíte v peněžence plno drobných mincí? Pořádně si je prohlédněte. Možná, že se mezi nimi ukrývá zapomenutý poklad. Řeč je o vzácné desetikoruně z roku 1993, kterou začátkem října její šťastný majitel vydražil za 176 tisíc korun.

Vyvolávací cena desetikoruny byla 135 tisíc korun

Některé kovové desetikoruny z roku 1993 jsou opravdovou sběratelskou raritou. Řeč je konkrétně o chybně ražených mincích, které vznikly během výroby zkušební série v mincovně v německém Hamburgu. Jednu z nich v pátek 2. října 2020 její majitel vydražil za krásných 176 tisíc korun.

Aukci vzácné desetikoruny z roku 1993 pořádala dražební společnost Antium Aurum. Dražba této mince začínala na částce 5 tisíc eur, tedy přibližně na 135 tisíc korunách. Jelikož tato mince měla více vážných zájemců, její výsledná cena vzrostla na již zmíněných 176 tisíc korun.

Jak poznáte vzácnou desetikorunu z roku 1993

Nutno podotknout, že vzácné desetikoruny z roku 1993 s chyboražbou jsou stále v oběhu. Mluví se přitom o necelé tisícovce kusů. Proto se vyplatí, když si budete pravidelně kontrolovat peněženku a možná v ní tento nenápadný poklad opravdu objevíte. Jakým způsobem tuto minci poznáte?

Zdroj: Sberatel.com

  • Na desetikoruně musí být vyražen rok 1993.
  • Příčná čára, která u běžných desetikorun protíná střed zkratky “Kč” vedle číslovky 10, je u vzácné desetikoruny posunutá mírně výše.

Co dělat, pokud jste vzácnou desetikorunu našli

Máte podezření, že jste vzácnou desetikorunu z roku 1993 mezi obyčejnými mincemi opravdu našli? V prvé řadě se obraťte na numismatika, který určí, zda je váš odhad skutečně správný. Tento odborník vám může posléze poradit s prodejem mince. Počítejte přitom s tím, že čím bude desetikoruna zachovalejší, tím bude její cena vyšší.

Autor:
Publikováno: 14. 10. 2020 14:15 Nahlásit obsah