Jak poznat zkažené vejce natvrdo? Řiďte se několika pravidly

Jak poznat zkažené vejce natvrdo? Řiďte se několika pravidly Zdroj: Shutterstock

Máte doma vykoledovaná vejce vařená natvrdo a teď přemýšlíte, co s nimi a zda se dají ještě jíst? Nejste v tom rozhodně sami. Toto dilema řeší každém rokem po Velikonocích snad každý. Jak tedy poznat zkažené vejce natvrdo a za jakých podmínek si na své velikonoční výslužce ještě pochutnáte?

Jak dlouho vydrží vejce natvrdo? Záleží na skladování

Součástí českých Velikonoc jsou zdobená vejce vařená natvrdo, která během Velikonočního pondělí dostávají od žen a dívek koledníci jako výslužku za vyšlehání. Jak je to ovšem s trvanlivostí těchto vajec vařených natvrdo a jak dlouho vydrží?

Dle tradice se v českých domácnostech vaří vejce natvrdo na Velikonoční neděli a posléze se na Velikonoční pondělí rozdávají koledníkům. Doba trvanlivosti těchto vajec natvrdo záleží na skladování. Pokud zdobená vejce natvrdo vymrskáte, tuto svou velikonoční výslužku co nejrychleji vložte do lednice. 

Jestliže necháte vejce natvrdo při pokojové teplotě, jejich trvanlivost se rychle krátí. Počítejte s tím, že vaše velikonoční výslužka je určená k co nejrychlejší spotřebě, v opačném případě se velikonoční vejce vařená natvrdo mohou stát zdravotně závadnými.

Zdroj: Shutterstock Tipy, jak poznat zkažené vejce natvrdo

Zkažené vejce natvrdo v prvé řadě nesnesitelně a intenzivně páchne. Právě čichání k vejci natvrdo patří k nejspolehlivější metodě, díky které zjistíte, zda je ještě dobré, nebo již zkažené.

Pokud chcete mít jistotu, že nesníte zkažená vejce natvrdo, vyhýbejte se vajíčkům uskladněným při pokojové teplotě. Držte se navíc pravidla, že byste měli vejce natvrdo uložená v lednici sníst nejpozději do dvou až tří dnů.

Zdroj: Shutterstock Co se stane, když sním zkažené vejce?

Jestliže jíte vejce vařené natvrdo, které nejen zapáchá, ale zároveň chutná velmi zvláštně, okamžitě s tím přestaňte. I když toto vejce prošlo dostatečnou tepelnou úpravu, koledujete si přinejmenším o bolest žaludku a zažívací problémy nejčastěji v podobě průjmu.

Zdroj: Slepicar.cz, eMimino.cz, iReceptar.cz

Autor:
Publikováno: 11. 4. 2023 13:04 Nahlásit obsah