Vánoce ve skandinávském stylu mají svá pravidla. Přinášíme tipy, jak si jednoduše a elegantně vyzdobit domov

Vánoce ve skandinávském stylu mají svá pravidla. Přinášíme tipy, jak si jednoduše a elegantně vyzdobit domov Zdroj: Shutterstock.com

Skandinávský styl je stále oblíbenější. Pokud na něj při zařizování svého bytu či domu nedáte dopustit, proč si neudělat také Vánoce ve skandinávském stylu? Podstatný pro vás bude zejména minimalismus a střídmé barvy. Podle jakých pravidel tedy přenést severský styl do vánoční výzdoby?

Pamatujte, že méně je někdy více

Pro skandinávský styl je typický minimalismus. Při vánočním zdobení svého domova se proto řiďte pravidlem, že méně je někdy více a nezaplavujte svůj dům či byt nadbytečnými dekoracemi. Místo kýčovitých figurek a vánočních postaviček zkuste protentokrát při výzdobě svého domova použít světelné řetězy nebo LED papírové hvězdy. Tyto světelné dekorace mají nadčasové kouzlo.

Vánoce ve skandinávském stylu? Klíčový je výběr barev

Chcete-li mít vánoční výzdobu v severském stylu, zaměřte se rovněž na použité barvy jednotlivých dekorací. Výzdoba by se měla nést v neutrálních tónech, jako jsou bílá, krémová, šedá, béžová nebo měkce hnědá. Do skandinávského stylu rozhodně nepatří výrazné a křiklavé barvy, které by vás zbytečně vyrušovaly ze svátečního rozjímání.

Zaměřeno na přírodní materiály: Větvičky jehličnanů nebo šišky

Kromě střídmých barev patří k Vánocům ve skandinávském stylu jednoznačně přírodní materiály. Krásně vypadají například větvičky jehličnanů (jedle či smrku), které bez jakýchkoliv ozdob nastylizujete například jako girlandu nebo z nich vytvoříte spolu s dřevěnými svícny výzdobu vánoční tabule. 

V rámci vánoční výzdoby ve skandinávském stylu představují top také borovicové šišky, klacíky listnatých stromů, nařezaná dřevěná kolečka, přírodní papír nebo čistě dřevěné vánoční dekorace, jako jsou třeba minimalistické svícny. Jehličnaté větvičky a čisté dřevo tvoří dokonalé spojení s kožešinami, načechranými chlupatými polštáři nebo hřejivými dekami. Díky této kombinaci zažijete o Vánocích opravdovou pohodu.

Vánoční stromeček ve skandinávském stylu: Střídmost je na místě

Jak má vypadat vánoční stromeček ve skandinávském stylu? Rozhodně by neměl být středem pozornosti. Měl by naopak tvořit se zbytkem interiéru jednotu. Nazdobte jej proto pouze decentními ozdobami a jemným světelným řetězem. Minimalismus je v tomto případě naprosto ideální.

Vytvořte si vánoční dekorace svépomocí

Aby byla vaše vánoční výzdoba ve skandinávském stylu opravdu dokonalá, zkuste si některé vánoční dekorace vytvořit svépomocí. Z několika klacíků si můžete na stěně vyrobit jednoduchou imitaci vánočního stromečku nebo z béžového papíru udělat nádhernou vánoční hvězdu. Z přírodních materiálů si můžete vykouzlit také vánoční svícny nebo ozdoby na vánoční stromeček.

Z Vánoc ve skandinávském stylu čiší teplo a útulnost

Vánoce v severském stylu by neměly rozhodně působit studeně. Při světle svíček či světelných řetězů nebo při praskání krbu byste měli pocítit to pravé hygge. V seversky vyzdobeném vánočním domově, ze kterého vyzařuje klid, pohoda, teplo a útulnost, by vám mělo být naopak velmi dobře.

Autor:
Publikováno: 11. 12. 2020 14:00 Nahlásit obsah