8 signálů, že trpíte hormonální nerovnováhou

8 signálů, že trpíte hormonální nerovnováhou Zdroj: Shutterstock

Hormonální nerovnováha není nic, co bychom měly my ženy zanedbávat. Hormony hrají v našem těle velmi důležitou roli, avšak při jejich nerovnováze dokážou nadělat opravdu velkou neplechu. Co tedy naznačuje, že trpíme hormonální disbalancí? 

Nejprve je však důležité si povědět, čím jsou hormony pro nás natolik důležité. Hormony jsou sloučeniny, které v lidském těle slouží jako chemické přenašeče od jedné buňky či buněk k jiné. Stačí opravdu malé množství hormonů, aby se v našem těle začaly dít obrovské změny, a to nejen co se týče našeho fyzického zdraví ale také psychické pohody.

Přibírání

Neustálé přibírání je hlavním znakem hormonální nerovnováhy. Jestliže se snažíte zdravě a pravidelně stravovat společně s dostatkem pohybu a přesto ručička váhy neustále ukazuje vyšší a vyšší číslo, může za to tzv. stresový hormon kortizol, který vylučují nadledvinky. Právě tvorba kortizolu může za ukládání tuku v oblasti bříška, což následně vede k zvýšenému riziku kardiovaskulárních onemocnění.

Ztráta vlasů

Pokud máte při každém česání vlasů oči pro pláč, nezoufejte. Prvotní příčina může být v nedostatku testosteronu, ovšem hned v závěsu je hormonální nerovnováha. 

Zdroj: Shutterstock Únava

Jestliže máte spánku dostatek, a i přesto se budíte již unavená, může za to opět kortizol. Když totiž dlouhodobě vystavujeme naše tělo stresu, vytvoří si tzv. bublinu, ve které je tělo neustále připraveno k boji či útěku. Právě tato bublina způsobuje, že je naše tělo v neustálé pohotovosti. Ovšem za únavou může stát i špatná funkce štítné žlázy, která se nazývá hypotyreóza.

Pocení

Pocení je naprosto běžná věc, ovšem pokud i v chladných měsících můžete vaše propocené oblečení téměř ždímat, je něco v nepořádku. Jestliže tyto změny na sobě pozorujete teprve chvíli a přicházejí zejména v noci, může se jednat o menopauzu.

Chuť na sladké

I přesto, že se chuť na sladké nejeví jako vážný syndrom, může to být předzvěst špatné funkce štítné žlázy.

Zdroj: Shutterstock Náladovost

Pokud k tomu nemáte žádný důvod, a přesto máte špatnou náladu, pocit strachu či dokonce i deprese, opět za těmito stavy stojí štítná žláza.

Akné

Objevilo se u vás akné v době, kdy ani náhodou neprocházíte pubertou, a ačkoliv se snažíte sebevíc, ne a ne zmizet? Akné v dospělosti, které se vyskytuje především v dolní části obličeje, je způsobeno vysokou hladinou testosteronu. Jestliže se však spíše objevuje v oblasti tváří, značí to problémy se zažíváním.

Nepravidelná menstruace

I v tomto případě může za vším stát dlouhodobý stres, také i problémy se štítnou žlázou, či nízká hladina estrogenu. Je důležité si pravidelnost svého cyklu hlídat a zapisovat do diáře.

Autor:
Publikováno: 9. 5. 2022 17:29 Nahlásit obsah