Okrasné zelí a ozdobná kapusta jako stylová součást podzimních truhlíků: Vysaďte si je letos na podzim i vy

Okrasné zelí a ozdobná kapusta jako stylová součást podzimních truhlíků: Vysaďte si je letos na podzim i vy Zdroj: Shutterstock.com

Zelí a kapusta už dávno nejsou jenom na jídlo. V zahradnictví seženete speciálně vyšlechtěné druhy, které se zvlášť na podzim budou vyjímat na vašem okenním parapetu. Okrasnému zelí a ozdobné kapustě to totiž náramně sluší v podzimních truhlících. Tyto dekorativní rostlinky odolávají velmi nízkým teplotám, a tak mohou vaše okna krášlit až do zimy.

Okrasné zelí a ozdobná kapusta: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Zelí a kapusta, kterými si v poslední době lidé tak rádi krášlí podzimní truhlíky, rozhodně nejsou jedna a tatáž rostlina. Ačkoliv byly z původně jedlých druhů vyšlechtěny na okrasu, měli byste je umět rozlišovat. Okrasné zelí má hladké listy, ozdobná kapusta má naopak listy viditelně zkadeřené.

Tyto dekorativní druhy zeleniny nás přitahují svou vznešenou krásou i barvami. Jak okrasné zelí, tak ozdobná kapusta se totiž pyšní kruhovými růžicemi, jejichž vnější část je zelená a vnitřní část zabarvená do bílé, růžové, fialové či žluté.

Zdroj: Shutterstock.com Víte, že? Zelí a kapusta vypěstované k dekorativním účelům jsou stále jedlé. Potřebují však delší tepelnou úpravu, abyste si na nich mohli smlsnout. Ač tento jedlý květ obsahuje vitaminy C, E, A, řady B, dále železo, draslík, selen či zinek, raději jej využijte k tomu, aby vám několik měsíců krášlil okno.

Zelí a kapusta v podzimních truhlících? Dokonalé spojení

S příchodem podzimu nastává čas, abyste své truhlíky, které dáte na okna, zkrášlili podzimními rostlinami. Jestli chcete, aby váš podzimní truhlík vypadal moderně a rostliny v něm vydržely až do dlouhé zimy, rozhodně sáhněte také po okrasném zelí a ozdobné kapustě.

Když tyto dekorativní rostliny na podzim vysadíte do venkovního truhlíku, zajistíte, že na vaše okna bude nádherný pohled až do dlouhé zimy. Okrasné zelí a ozdobná kapusta totiž přímo zbožňují nízké teploty. Jejich krása vyniká při teplotách pod 15 stupňů Celsia, kdy se jejich růžice zřetelněji vybarvují. Jde ovšem paradoxně o hranici, kdy ostatní rostliny na své kráse naopak ztrácejí. Zdroj: Pinterest.com

Nenáročná dekorativní zelenina: Jak ji kombinovat s dalšími rostlinami?

Okrasné zelí a ozdobná kapusta jsou navíc nenáročnou dekorativní zeleninou, kterou stačí pouze čas od času zalévat. S klesajícími venkovními teplotami pak množství zálivky postupně snižujte.

Až tedy vaše muškáty a petúnie, které jste měli přes léto na okně, sežehne první mráz, směle je nahraďte okrasným zelím a kapustou. Této dekorativní zelenině to skvěle ladí i s dalšími rostlinami, které se perfektně vyjímají ve venkovním truhlíku a kterým rovněž svědčí nízké teploty. Jaké další okrasné rostliny tedy můžete spolu s ozdobným zelím a kapustou sázet do podzimních truhlíků?

Zdroj: Thrivedc.org

  • vřes
  • drátovec
  • dabécii
  • chryzantémy
  • okrasné papričky
  • bramboříky

Máte speciální tipy na rostliny, které do podzimních truhlíků vysazujete právě vy? Pochlubte se nám do komentářů.

Autor:
Publikováno: 18. 9. 2019 10:07 Nahlásit obsah