Dvě čárky, pak rychlé zklamání. Biochemické těhotenství nemusí nic znamenat, někdy je však varovným signálem

Dvě čárky, pak rychlé zklamání. Biochemické těhotenství nemusí nic znamenat, někdy je však varovným signálem Zdroj: Shutterstock

K takzvanému biochemickému těhotenství dojde, pokud se oplodněnému vajíčku nepodaří uhnízdit v děloze a následně jej tělo vyloučí. Ačkoliv se o něm příliš nemluví, během svého reprodukčního života jej prodělá až padesát procent žen. Velmi často přitom skončí, aniž by o jeho vzniku vůbec věděly.

Ve své podstatě lze za biochemické zpočátku považovat každé těhotenství. Klinickým se stává až ve chvíli, kdy lékař pomocí ultrazvuku detekuje srdeční odezvu plodu. „Při běžném průběhu těhotenství se ženské vajíčko zpravidla do týdne od oplodnění uhnízdí v děložní dutině, kde se pak dále vyvíjí. V některých případech se mu však uhnízdění nepodaří a je následně vypuzeno z těla matky. Právě v takové situaci hovoříme o biochemickém těhotenství,“ vysvětluje Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Kdy být ostražitá?

Nejčastějším důvodem vzniku biochemického těhotenství je chromozomální vada ve vývoji embrya. Tělo takovou abnormalitu dokáže rozpoznat a z ženského organismu embryo následně vyloučí. Ve většině případů se nejedná o událost, která by napovídala, že má pár reprodukční potíže. Dvojici se zpravidla v následujícím období podaří bezproblémově počít. Existují však rizikové faktory, které mohou biochemickou graviditu vyvolávat opakovaně a cestu za miminkem tak brzdit.

Nejvíce náchylné k jeho vzniku jsou ženy trpící neléčenými poruchami štítné žlázy, srážlivostí krve, diabetem či syndromem polycystických ovarií. Svoji roli pak může podle lékařky Veselé v negativním smyslu sehrát i vyšší věk. „Obecně platí, že v případech, kdy si je žena vědoma jakýchkoli indispozic, které by mohly bránit přirozenému početí, je nejrozumnějším postupem návštěva specializovaného centra. Právě opakující se vznik biochemického otěhotnění může být varovným signálem, že není vše v pořádku,“ upozorňuje odbornice na reprodukční medicínu.

Odhalit jej může test či zpožděná menstruace

O fenoménu biochemické gravidity se dříve v obecných kruzích příliš nevědělo. Změna přišla až se zlepšením dostupnosti a zvýšením spolehlivosti diagnostických metod, které jej umožňují odhalit v mnohem vyšší míře. „Podle některých odhadů prodělá biochemické těhotenství během života třicet až padesát procent žen. Skutečné číslo však může být vyšší, neboť jej typicky neprovázejí nijak zvlášť nápadné příznaky. Často tak zůstane zcela neodhaleno,“ popisuje lékařka.

Biochemické těhotenství lze rozpoznat na základě pozitivního těhotenského testu, po kterém však následuje standardní, někdy o pár dnů či týdnů zpožděná menstruace. Ta bývá často silnější a doprovázejí ji křeče v podbřišku. Ani to však není pravidlem. Velmi jednoduše pak lze biochemickou graviditu identifikovat v průběhu cyklu umělého oplodnění.

Problém je vždy vhodné řešit včas

V případě jakýchkoliv pochyb a nestandardních příznaků je na místě včasná návštěva odborníka. Čím dříve tak dvojice učiní, tím vyšší je pravděpodobnost, že se případné nesnáze podaří úspěšně překonat. „Dnešní medicína poskytuje celou řadu možností, jak své reprodukční zdraví prověřit. Díky moderním reprodukčním metodám končí v současnosti léčba většiny párů úspěšně. Ty se tak mohou radovat z vytouženého miminka,“ uzavírá Veselá.

Autor:
Publikováno: 11. 4. 2022 11:25 Nahlásit obsah