Ryzec smrkový patří k nejchutnějším houbám. Poznáte jej podle oranžového mléka a připravíte si z něj spoustu receptů

Ryzec smrkový patří k nejchutnějším houbám. Poznáte jej podle oranžového mléka a připravíte si z něj spoustu receptů Zdroj: Shutterstock

Ryzec smrkový, který najdete v lesích až do listopadu, se řadí k opomíjeným houbám, které sbírá jenom málokdo. Přitom jde o houbovou delikatesu, jejíž chuť je neskutečná. Prozradíme vám, jak ryzec smrkový poznáte, jaké recepty si z něj připravíte a také jak jej můžete zpracovat na zimu.

Jak poznat ryzec smrkový: Hrozí možná záměna s jinou houbou?

Chcete vědět, podle čeho poznáte ryzec smrkový? Klobouk této jedlé houby měří na šířku 3 až 8 centimetrů, je vmáčklý, má okrově červenavou barvu a objevují se na něm často nazelenalé kruhy. Na spodní straně klobouku ryzce smrkového naleznete světlé žluto oranžové lupeny, které při poranění zelenají. Když ryzec smrkový utrhnete, jeho plodnice bude ronit oranžové či mrkvově červené mléko.

Ryzec smrkový roste od srpna do listopadu v jehličnatých či smíšených lesích. Najdete jej nejčastěji pod mladými smrky v trávě nebo mechu. Máte obavy, že vám hrozí možná záměna ryzce smrkového? Můžete jej zaměnit za ryzec borový (též zvaný ryzec pravý) s hnědavým kloboukem, který je rovněž jedlou houbou a který při poranění roní taktéž oranžové mléko. Ryzec borový má ve srovnání s ryzcem smrkovým o něco masitější plodnice, výrazněji kruhatou pokožku klobouku, ďubkovaný třeň a roste spíše pod borovicemi. 

Zdroj: Shutterstock Ryzec smrkový: Zajímavosti

Ještě v 60. a 70. letech 20. století byl ryzec smrkový v českých lesích běžnou houbou. Postupně však začal mizet. Dobrou zprávou je, že se do smrkových lesů opět začíná vracet a houbaři na něj narážejí stále častěji.

Jaká další zajímavost se váže k ryzce smrkovému? Jelikož má tato houba výrazné protizánětlivé, antioxidační a antibakteriální účinky, v minulosti hrál velmi důležitou úlohu v lidovém léčitelství. Později se dokonce vědcům podařilo z plodnic ryzce smrkového izolovat antibiotikum, které účinkuje vůči původci tuberkulózy.

Ryzec smrkový: Recepty

Ryzec smrkový je opravdovou kulinářskou specialitou, neboť má po tepelné úpravě pikantní kořeněnou chuť. Tuto houbu si zkuste užít v té nejjednodušší podobě. Chutnat vám bude například ryzec smrkový na sádle a kmíně nebo ryzec smrkový na másle. Hlavičky ryzce můžete také potřít olejem, osolit, okořenit a dát na elektrický gril.

Zdroj: Shutterstock Ryzec smrkový zkuste přidat také do polévek, jako je bramboračka či kulajda, nebo k pečenému masu. Vyzkoušejte dále i smetanovou omáčku z hřibů a ryzců, která je skvělá k bramborám a případně i plátku masa.

Další zpracování ryzce smrkového: Sušení a nakládání

Chcete si užít báječnou chuť ryzce smrkového i v zimních měsících? Naložte si ryzec smrkový do sladkokyselého nálevu. Do zásoby si jej můžete také nasušit sušičce ovoce. Jak správně sušit houby, aby vám nezplesnivěly? 

Tenké plátky ryzců rozložte do jednotlivých sít sušičky, nastavte teplotu 40 až 50 stupňů Celsia a sušte několik hodin. Dobře usušené ryzce se ohýbají a lámou. Uchovávejte je následně v zavařovacích sklenicích, které dobře uzavřete.

Zdroj: Myko.cz, iDnes.cz, Jenzeny.cz, Houby-rostou.cz

Autor:
Publikováno: 14. 9. 2022 10:57 Nahlásit obsah