Psí plemeno aljašský klee kai je miniatura huskyho. Tohoto malého psa s velkým srdcem si zamilujete

Psí plemeno aljašský klee kai je miniatura huskyho. Tohoto malého psa s velkým srdcem si zamilujete Zdroj: Shutterstock

Aljašský a sibiřský husky patří celosvětově k nejoblíbenějším psím plemenům, která dosahují středně velkého vzrůstu. Vzhledem ke své velikosti však tito inteligentní a oddaní psi nejsou ideálními mazlíčky do bytu. Pokud však po huskym toužíte, můžete se rozhodnout pro jeho miniaturní verzi, kterou je plemeno aljašský klee kai.

Aljašský klee kai: Jedno z nejmladších psích plemen

Aljašský klee kai je severské plemeno psa, které bylo vyšlechtěno na Aljašce teprve v 70. letech 20. století. Označení klee kai z pochází z inuitštiny a v překladu znamená “malý pes”. Když se na toto roztomilé plemeno podíváte, na první pohled vám neujde, že jde o podstatně menší verzi huskyho, která se vyznačuje stejným ikonickým vzhledem a vyvinutým intelektem.

Zdroj: Shutterstock Plemeno klee kai vyšlechtila ve městě Wasillee na Aljašce v polovině 70. let 20. století chovatelka Linda Spurlinová. Klee kai vznikl zkřížením sibiřského huskyho, aljašského huskyho, šiperky a amerického eskymáckého psa. Cílem tohoto křížení bylo zmenšit velikost psího plemena a zároveň se vyhnout nanismu.

Klee kai váží pouhých 4,5 až 9 kilogramů

Toto roztomilé plemeno má celkem tři velikosti - toy, miniaturní a standardní, které zahrnují váhové kategorie 4,5 až 9 kilogramů. V kohoutku jsou klee kai vysocí od 25 do 33 centimetrů. I když je toto plemeno malé, má svalnaté tělo porostlé hustou srstí.

Zdroj: Shutterstock Klee kai vypadá jako miniatura huskyho. Má nejčastěji černo bílé, šedo bílé nebo červeno bílé zbarvení srsti a u některých jedinců se rovněž vyskytuje různobarevnost oční duhovky (heterochromie).

Mini husky je inteligentní a miluje svou rodinu

Přes svou velikost jsou aljašští klee kai velmi aktivní, mrštní a milují dlouhé procházky. Jedná se o hravé psy, kteří jsou velmi inteligentní, bystří, oddaní a mají dobré srdce. Své rodině jsou věrní a odloučení berou velmi špatně. Občas jsou tvrdohlaví a vůči cizím lidem podezřívaví. Toto plemeno lze chovat celoročně venku v zateplené boudě, spokojené je i v bytě, kde je v kontaktu se svou rodinou.

Zdroj: Shutterstock V Česku se plemeno aljašský klee kaii prozatím nevyskytuje. Ve zbylé části Evropy je velmi vzácné. Nejčastěji se s ním setkáte v USA a v Kanadě. I když bylo toto plemeno vyšlechtěno v 70. letech 20. století, aljašského klee kai uznal United Kennel Club až 1. ledna 1997. Od této chvíle započal jeho registrovaný chov. Odhaduje se, že na světě žije pouze zhruba 700 exemplářů tohoto miniaturního psa.

Zdroj: Hillspet.com, En.wikipedia.org, Cs.wikipedia.org

Autor:
Publikováno: 24. 2. 2022 12:12 Nahlásit obsah