Ukrajinská umělkyně Diana Yevtukh zkrášluje uprostřed ruské invaze kůru stromů nádhernými výšivkami

Ukrajinská umělkyně Diana Yevtukh zkrášluje uprostřed ruské invaze kůru stromů nádhernými výšivkami Zdroj: Shutterstock

Výšivky jsou již na první pohled krásným uměleckým dílem, někdy však mohou být součástí hlubšího sdělení. Tak jako v případě umělkyně Diany Yevtukh z ukrajinského Lvova, která svým nádherným výšivkám vdechla bezprostředně po ruské invazi naprosto jiný význam.

Ukrajinská umělkyně Diana Yevtukh vkládá své nádherné výšivky do kůry stromů, rezavějících kousků plechu, do popraskané betonové zdi nebo do starého drátěného plechu. 

Tato mladá žena z ukrajinského Lvova říká, že právě tyto neobvyklé materiály dokážou odhalit charakter i kouzlo jejího vyšívání.

Poté, co koncem letošního února ruská vojska vtrhla na Ukrajinu, Diana Yevtukh změnila zaměření své práce. Do výšivek totiž zahrnuje své aktuální emoce.

“Celý můj svět kvetoucích rostlin se obrátil vzhůru nohama. Je to, jako by ti rozbili srdce, ovšem stále tě mučili zevnitř. Tolik bolesti, bezmoci, strachu a zoufalství smíchané s občasnými záblesky naděje,” vyjádřila se ukrajinská umělkyně pro portál My Modern Met.

Diana Yevtukh své květinové výšivky, které symbolizují naději, v současnosti často kombinuje se starými rozbitými věcmi, které jsou naopak symbolem zkázy. Tato mladá umělkyně ze Lvova rovněž přiznává, že některá svá předchozí umělecká díla začala upravovat rovněž digitálně.

“Začala jsem svá předchozí díla předělávat digitálně, aby odrážela moje současné emoce. Kůra stromů je spálená. Duše stromu pláče v modrých a žlutých slzách. Pole květin jsou obklopena zkázou a stínem bombardérů. Za těmito ponurými emocemi však následuje naděje: jaro nakonec znovu přijde a květiny vždy znovu pokvetou,” promluvila o naději Diana Yevtukh.

Zdroj: Instagram.com/diana.yevtukh, Collater.al/en/diana-yevtukh-trees-art, Mymodernmet.com
Autor:
Publikováno: 23. 6. 2022 12:52 Nahlásit obsah