Vzácná dvacetikoruna může být i ve vaší peněžence. Vydražila se za více než 100 tisíc korun

Vzácná dvacetikoruna může být i ve vaší peněžence. Vydražila se za více než 100 tisíc korun Zdroj: Shutterstock

Peněženky a pokladničky s drobnými se vyplatí pravidelně kontrolovat. Mezi klasickými oběžnými mincemi totiž můžete narazit na opravdový poklad. Taková vzácná dvacetikoruna, která se v Česku koncem letošního dubna vydražila za více než 100 tisíc korun, totiž může být klidně i ve vaší peněžence!

Vzácná dvacetikoruna se svatým Václavem byla koncem dubna vydražena v aukčním domě Macho & Chlapovič za 5 tisíc eur, tedy v přepočtu za více než 117 tisíc korun. K tomu byla navíc připočtena 20procentní aukční přirážka.

Již bývalý majitel vzácné dvacetikorunové mince si přišel opravdu na pěkné peníze. Tuto minci přitom zařadil do dražby aukčního domu Macho & Chlapovič s vyvolávací cenou 1 tisíc euro, v přepočtu 23 tisíc korun. Svou vzácnou dvacetikorunu však vydražil takřka za pětinásobek.

Zdroj: Shutterstock Čím je dvacetikorunová mince, která byla vydražena za 117 tisíc korun, výjimečná? Jde o opravdový unikát v podobě chyboražby. Obě strany této dvacetikoruny jsou totožné a zdobí je tedy svatý Václav na koni hned dvakrát. 

U této vzácné dvacetikoruny, která je chybně ražená, není možné odhadnout, ze kterého roku pochází. Chybí na ní totiž jak letopočet, tak státní znak, které jsou standardní součástí běžných dvacetikorun.

Podle numismatiků se vám rozhodně vyplatí prohledat peněženky. Podobných mincí při chyboražbě totiž mohly vzniknout jednotky kusů.

Zdroj: Tn.nova.cz, Cnn.iprima.cz

Autor:
Publikováno: 10. 5. 2023 09:48 Nahlásit obsah