Domácí švestková povidla jako od babičky připravíte ze tří ingrediencí. Základem jsou švestky, cukr a ocet

Domácí švestková povidla jako od babičky připravíte ze tří ingrediencí. Základem jsou švestky, cukr a ocet Zdroj: Shutterstock.com

Chcete si připravit opravdu poctivá švestková povidla, která s přehledem trumfnou ta kupovaná? Jelikož právě vrcholí sezona švestek, pusťte se do výroby této sladké domácí dobroty. Na domácí švestková povidla budete potřebovat pouhé tři základní suroviny. A to švestky, cukr a ocet. Ovšem výsledek bude naprosto dokonalý!

Švestková povidla ze tří surovin

O vaření domácích švestkových povidel se říká, že jde o velmi náročnou záležitost. Nad přípravou sladké dobroty prý strávíte spoustu času a často nenávratně poničíte hrnec, který je kvůli připálené povidlové hmotě naprosto nepoužitelný. Ovšem opak je pravdou. Samotné vaření domácích švestkových povidel hravě zvládnete do tří hodin a kuchyňské náčiní při něm rozhodně neponičíte. Co tedy potřebujete na přípravu domácích povidel?

  • 3 kilogramy zralých švestek
  • 500 gramů cukru krystalu
  • 125 mililitrů octu

Zdroj: Unsplash.com Příprava domácích švestkových povidel krok za krokem

1. krok: Švestky nejprve omyjte, vypeckujte a nakrájejte na hrubší kousky, které dejte do většího hrnce. Následně je zasypte cukrem a zalijte octem. Hrnec přikryjte pokličkou a švestky nechte takto stát dalších 24 hodin. 

2. krok: Po 24 hodinách dejte hrnec se švestkovou směsí na sporák. Na prudkém plamenu ji vařte za stálého míchání zhruba 1 hodinu. Poté, co se švestky rozvaří, plamen zeslabte a povidla vařte další 2 hodiny. Opět je stále míchejte, aby se nepřipálila ke dnu a stěnám hrnce.

3. krok: Hotová povidla nalijte do čistých zavařovacích sklenic. Aby vám vydržela následujících 12 měsíců, zakápněte je trochou tuzemského rumu. Naplněné sklenice následně zavíčkujte, otočte dnem vzhůru a nechte do druhého dne vychladnout.

Tip: Chcete-li, aby měla domácí švestková povidla lepší chuť, můžete jejich přípravu doplnit i o jednu polovinu čajové lžičky mleté skořice.

Zdroj: Shutterstock.com Domácí švestková povidla v kuchyni

Švestková povidla mají v české kuchyni poměrně široké využití. Nemusíte je jenom ujídat lžičkou nebo mazat na chleba, chutnat vám budou ve sladkých i slaných pokrmech. Klasikou jsou kynuté buchty s povidly, koblihy s povidly, povidlové šátečky, bramborové lokše s povidly, valašský frgál s povidly nebo perníková buchta s povidly. 

Někdo nedá dopustit zase na povidlové čatní, povidlový dresing ke grilovanému masu nebo na povidlovou omáčku k uzenému masu a bramborovým knedlíkům. Možností, jak využít domácí švestková povidla v kuchyni, máte zkrátka spousty. A to i díky tomu, že povidla mají v tuzemsku velmi dlouhou tradici. První záznamy o výrobě a konzumaci povidel na území českých zemí totiž pocházejí už z 15. století. 

Autor:
Publikováno: 26. 8. 2020 12:09 Nahlásit obsah