Praskání rajčat: Jak mu zabránit a jak zpracovat popraskaná rajčata?

Praskání rajčat: Jak mu zabránit a jak zpracovat popraskaná rajčata? Zdroj: Shutterstock

Proč rajčata praskají? Právě tuto otázku si snad každým rokem dávají všichni zahrádkáři. Praskání rajčat je zkrátka každoročním problémem. Dáme vám tipy, jak mu předejít. A pokud již popraskaná rajčata sklízíte, prozradíme vám, jak je zpracovat.

Proč rajčata praskají

K praskání rajčat dochází hned z několika důvodů. Rajčata nejčastěji praskají tehdy, když jsou vystavena náhlým změnám vlhkosti. Tento jev zahrádkáři sledují zpravidla tehdy, když po období sucha začne náhle pršet. Plody rajských jablíček začnou přijímat vodu rychleji - tento tlak jejich slupka mnohdy nevydrží a začne praskat.

Za praskání rajčat může rovněž nepravidelné zalévání i nedostatek vápníku v půdě. Náchylnější k popraskání jsou rovněž některé druhy rajčat - jde především o velké a masité odrůdy.

Zdroj: Shutterstock Jak zabránit praskání rajčat?

Chcete sklízet výhradně neporušená rajčata bez prasklin? V tom případě se zkuste držet několika následujících triků osvědčených mezi zahrádkáři.

✔ Pěstujte odrůdy rajčat, které jsou méně náchylné k praskání. Jde například o odrůdy Tica, Divoké červené, Bite Size, Trixi, Latah nebo Siberian.

✔ Rajčata pravidelně zalévejte, a to hloubkově přímo ke kořenům. Nejlepším časem k zalévání rajčat je přitom brzy ráno.

✔ Ověřte množství vápníku v půdě, v níž pěstujete rajčata. Je-li je to třeba, vápník do zeminy následně doplňte. Tímto krokem posílíte u rajčat pevnost slupek.

✔ Rajčata před praskáním ochráníte také mulčováním, které udrží v půdě více vlhkosti.

✔ Sledujte pravidelně předpovědi počasí. Zralá rajčata sklízejte ze zahrady vždy před ohlašovanými dešti nebo bouřkami.

Tipy, jak zpracovat popraskaná rajčata

Máte na záhonech popraskaná rajčata? Nenechávejte je na keříku a snažte se je ihned sklidit a následně zpracovat. Z jakého důvodu? Praskliny jsou totiž náchylné ke vzniku plísně a mohou vám začít v krátké době plesnivět. Rajčata s plísní již nejsou vhodná k dalšímu zpracování a nezbývalo by vám nic jiného, než je vyhodit.

Jak tedy zpracovat popraskaná rajčata? Rajčata s prasklinami můžete okamžitě sníst. Dále je můžete zpracovat například na lečo, rajčatovou polévku, domácí rajský protlak nebo domácí kečup. Pochvalovat si budete rovněž rajčata nakládaná ve vlastní šťávě nebo rajčatovou čalamádu

Zdroj: Shutterstock Z popraskaných rajčat uděláte i báječnou domácí marmeládu

Pokud si chcete připravit opravdu netradiční recept, popraskaná rajčata můžete zpracovat i na domácí marmeládu z rajčat. Tento recept vás opravdu překvapí svou chutí, protože marmeláda z rajčat vám bude připomínat spíše meruňkovou marmeládu.

Jak rajčatovou marmeládu jíst? Stejným způsobem, jako jiné ovocné marmelády. Chutnat vám bude na palačinkách, rohlíku s máslem, vaflích nebo třeba v bílých jogurtech.

Zdroj: Jenzeny.cz, Permaseminka.cz, iReceptar.cz
Autor:
Publikováno: 11. 8. 2023 11:10 Nahlásit obsah