Vlašské ořechy příznivě ovlivňují naše zdraví. Jsou významným zdrojem omega-3, každý den si jich dopřejte celou hrst

Vlašské ořechy příznivě ovlivňují naše zdraví. Jsou významným zdrojem omega-3, každý den si jich dopřejte celou hrst Zdroj: Shutterstock.com

Vlašské ořechy nepatří pouze do bábovek, moučníků nebo vánočního cukroví. Chcete-li udělat něco pro své zdraví, zobejte je pravidelně jen tak. Vlašské ořechy můžete rovněž přidávat do zeleninových salátů či ovesných kaší nebo si z nich připravit chutné pesto na těstoviny. Jaký je tedy hlavní zdravotní přínos tohoto druhu ořechů?

Vlašské ořechy jsou bohaté na minerály a vitaminy

Když si dáte na svačinu 14 polovin vlašského ořechu, vaše tělo přijme 18 gramů zdravých nenasycených tuků, 4 gramy bílkovin, 2 gramy vlákniny, takřka 50 procent doporučeného denního příjmu manganu a také určité množství hořčíku, vápníku, železa, vitaminu E a vitaminů skupiny B. 

Patří k přirozenému zdroji omega-3 mastných kyselin

Vlašské ořechy obsahují vysoké množství omega-3 mastných kyselin. Omega-3 je v nich přitom více než v kterémkoliv dalším druhu ořechu. Ve 28 gramech vlašských ořechů konkrétně najdete 2,5 gramů omega-3.

Tento fakt vám přijde vhod zvlášť v současné době, kdy čelíme pandemii koronaviru. Podle některých studií obranyschopnost těla vůči covidu-19 výrazně zvyšují právě vysoké dávky omega-3 mastných kyselin. Tak proč si tedy vlašské ořechy nedopřát každý den?

Zdroj: Shutterstock.com Vlašské ořechy podporují zdraví srdce

Vlašské ořechy jsou významnou zásobárnou antioxidantů, mají přitom vyšší antioxidační aktivitu než kterýkoli další druh ořechu. Čím jsou antioxidanty pro naše tělo prospěšné? Mají protizánětlivé účinky, předcházejí vzniku či rozvoji rakoviny (zejména rakoviny prsu), neurodegenerativních onemocnění nebo srdečních onemocnění.

Antioxidanty obsažené ve vlašských ořeších dále snižují hladinu špatného LDL cholesterolu v krvi, čímž předcházejí ucpávání tepen neboli ateroskleróze. Antioxidanty společně s omega-3 mastnými kyselinami rovněž snižují krevní tlak a riziko úmrtí na srdeční choroby až o 10 procent.

Příznivě ovlivňují střevní mikroflóru

Podle vědců jsou vlašské ořechy bohaté na bioaktivní sloučeniny, které pozitivně upravují stav střevní mikroflóry. Vlašské ořechy tedy podporují zdraví střev, ve kterých žijí prospěšné bakterie. Zdravá střeva a rovnovážný stav střevní mikroflóry je přitom nezbytný pro správné fungování našeho těla včetně imunitního systému.

Zdroj: Shutterstock.com Vlašské ořechy mají vliv na dobrou kondici mozku

Vlašské ořechy obsahují spoustu významných látek včetně vitaminu E, polyfenolu nebo polynenasycených tuků, které příznivě ovlivňují nervový systém a prospívají zdraví mozku. Už 28 gramů vlašských ořechů denně zlepšuje paměť, rychlost zpracování určitých vjemů a schopnost učení. Dle mnohých studií tyto ořechy pomáhají udržet mozek v kondici a podporují jeho správné fungování i během stárnutí.

Podporují mužskou plodnost

Pravidelná konzumace vlašských ořechů podporuje dle některých vědeckých studií mužskou plodnost a zdraví spermií, které budou vitálnější a pohyblivější. Vlašské ořechy u mužů rovněž ovlivňují kvalitu orgasmických funkcí a jejich sexuální libido.

Autor:
Publikováno: 21. 12. 2020 14:00 Nahlásit obsah