Máte doma psa? Nikdy mu nedávejte jako pamlsek tohle ovoce

Máte doma psa? Nikdy mu nedávejte jako pamlsek tohle ovoce Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv jsou psi všežravci, existují potraviny, které by vůbec neměli konzumovat a které jim mohou způsobit opravdu velmi vážné komplikace. Takovýchto potravin je nesčetně mnoho, a proto jsme pro vás vybrali jednu, o které jen málo lidí ví a která je obzvláště nebezpečná.

Právě jednou takovouto potravinou jsou hrozny!  A proč jsou tedy tolik nebezpečné? Podle veterinářů mohou způsobit selhání ledvin, což následně vede k nedostatečné produkci moči. Bohužel výzkumy prozatím nezjistily, která látka obsažená v hroznech tyto komplikace způsobuje.

Už požití 11 gramů na kilogram tělesné hmotnosti pejska dokáže způsobit otravu a může to být pro vašeho mazlíčka i smrtelné. Ovšem každý pejsek je jiný a ani tento odhad není stoprocentní, proto raději svým pejskům hrozny nedávejte a vyhnete se opravdu nepříjemné situaci.

Zdroj: Shutterstock

Jaké jsou příznaky otravy?

Pokud váš pes snědl větší množství hroznů, první znamení, že je něco v nepořádku, je letargie či malátnost a únava. Dalším příznakem je to, že ani po vypití celé misky s vodou neprodukuje moč a může se dostavit i nechutenství, zvracení a průjem. Všechny tyto příznaky se objeví pár hodin poté, co toto ovoce snědl.

Co dělat, když pejsek hrozny sní?

Pokud zjistíte, že omylem váš pejsek snědl větší množství hroznů, okamžitě kontaktuje svého veterináře a ten rozhodne o dalších krocích. Ovšem pokud nebudete mít možnost poradit se s veterinářem, budete muset u pejska vyvolat zvracení, například tak, že mu na kořen jazyka dáte malé množství ostré hořčice a poté mu také dejte aktivní uhlí, které omezí absorpci v gastrointestinálním traktu či mléko, které zpomaluje vstřebávání škodlivých látek do těla.

Autor:
Publikováno: 31. 5. 2023 14:16 Nahlásit obsah