Rozmlouváte sami se sebou? Podle psychologů jste prudce inteligentní

Rozmlouváte sami se sebou? Podle psychologů jste prudce inteligentní Zdroj: Shutterstock.com

Přistihli jste se někdy, že mluvíte sami se sebou? Zkrátka pokud rádi nahlas přemýšlíte, rozhodujete se nebo řešíte nejrůznější problémy, rozhodně netrpíte žádnou duševní poruchou. Naopak psychologové tvrdí, že tento způsob komunikace je velmi přínosný pro psychiku a že je typický hlavně pro velmi inteligentní jedince. Patříte k nim taky?

Sám se sebou rozmlouval i Albert Einstein

Když mluvíte sami se sebou, tak to ještě rozhodně neznamená, že jste duševně nemocní. Naopak, jde zcela o normální věc, kterou praktikuje spousta z nás. Když jsme ale během této konverzace někým dalším přistiženi, můžeme se cítit dost trapně.

Jestli jsme ale opravdu zdraví, podle psychologů se rozhodně nemáme za co stydět. Tento způsob komunikace odborníci totiž považují za velmi přínosný pro psychické zdraví každého člověka. Potvrzují to ostatně ve své studii také američtí psychologové Daniel Swingley a Gary Lupyan, kteří navíc tvrdí, že sami se sebou si povídají zvláště velmi inteligentní až geniální lidé. Jedním z nich byl v minulosti i takový Albert Einstein!

Zdroj: Shutterstock.com

Samomluva: Jaká jsou její pozitiva?

Podle psychologů Daniela Swingelyho a Garyho Lupyana většina lidí se sebou rozmlouvá jednou za několik dnů, někteří takto komunikují každou hodinu. Proč to děláme a jaký to má pro nás přínos?

Chceme, aby náš mozek pracoval na plné obrátky

Na tento způsob samomluvy jsou dle psychologických výzkumů experty hlavně velmi inteligentní až geniální jedinci bez rozdílu věku a oborového zaměření (věda, umění, IT aj.). Ti se sebou rozmlouvají tak, že myslí nahlas, konzultují nahlas nejrůznější problémy a také pro ně nacházejí vhodná řešení.

Chceme se snadno a rychle učit

Nejen studenti, kteří se připravují na důležitou zkoušku, ví, že komunikace se sebou sama je skvělá i při učení. Když nahlas zopakujeme to, co se učíme, nahlas si projdeme různé příklady a úkoly a najdeme jejich řešení, velmi snadno a rychle si vše zapamatujeme. Díky rozmlouvání sama se sebou jde zkrátka učení mnohem lépe do hlavy a nastudovaná látka se tam usadí na velmi dlouhou dobu, až natrvalo.

Potřebujeme se zklidnit

Samomluva nám často pomáhá také ve velmi vypjatých situacích, kdy jsme rozpálení doruda, anebo když máme z něčeho strach či obavy. Když si promluvíme sami se sebou, pomůže nám to zklidnit se a roztřídit si myšlenky.

Musíme se rozhodnout

Samomluva je stěžejní i tehdy, když procházíme těžkým životním obdobím, ve kterém stojíme na křižovatce a musíme se rozhodnout, kudy budeme pokračovat. Díky komunikaci se sebou sama si můžeme ujasnit, co je pro nás důležité a co ne, a zjistit, co od života skutečně chceme.

Zdroj: Shutterstock.com

Potřebujeme se namotivovat

Řekli jste si, že zhubnete, zapíšete se do IT kurzu nebo začnete pravidelně běhat? V tom případě si svá předsevzetí opakujte nahlas. Budete tak mnohem víc motivováni, abyste těchto věcí krůček po krůčku dosáhli.  

Musíme najít ztracenou věc

Nemůžete najít klíče od auta nebo nevíte, kam jste si zrovna položili mobil? Při hledání zkuste schválně přemýšlet nahlas o tom, kde by ztracená věc mohla být. Podle psychologů tímto způsobem stimulujeme výkon své paměti, která se díky tomu zaměří pouze na hledanou věc. Pokud si tedy budeme opakovat nahlas to, co hledáme, ztracenou věc bychom měli nalézt mnohem rychleji.

Autor:
Publikováno: 25. 1. 2019 15:00 Nahlásit obsah