6 nenápadných příznaků, které vám pomohou včas odhalit problémy se srdcem

6 nenápadných příznaků, které vám pomohou včas odhalit problémy se srdcem Zdroj: Shutterstock

Většina lidí má za to, že příznaky srdečních problémů jsou spojené pouze se silným pícháním u srdce. To sice může signalizovat potíže, ale vedle toho si je třeba všímat i dalších znamení, která se jeví zpočátku naprosto nenápadně.

Díky moderním technologiím se většina srdečních onemocnění dá zavčas léčit, avšak je třeba být vůči příznakům pozorný a nenechávat nic náhodě.

Deprese

Lidem s depresí hrozí zvýšené riziko srdečních onemocnění. Mohou je buď zhoršovat z hlediska hormonálního faktoru, nebo zvyšovat krevní tlak, který vede i k poškození srdce. V nejhorších případech může dojít k infarktu myokardu.

Únava

Únava nesouvisí jen s nedostatkem spánku. Dlouhotrvající únava bez vědomé příčiny může být způsobena i srdečním onemocněním, kdy se srdce potýká s nedostačujícím množstvím kyslíku.

Zdroj: Shutterstock

Od úzkosti po nevolnost

Pokud vás přepadne náhle úzkost, pocení a nevolnost, pak je možné, že se jedná o rané příznaky srdečního infarktu. Při doprovodu únavy, lapání po dechu, pocitu plnosti a bolesti na hrudi okamžitě kontaktujte záchrannou službu.

Závratě

Závratě nejsou obvyklým příznakem srdečních problémů, přesto však za nimi mohou stále stát. Motání hlavy by mohlo být zapříčiněno například chybnou chlopní nebo blokací v tepnách.

Zdroj: Shutterstock

Natékání nohou

Nateklá chodila nejsou jen záležitostí těhotenství a křečových žíl, mohou ukazovat i na srdeční selhání, kdy srdce nedostatečně pumpuje do oběhu krev. Většinou je tento příznak doprovázen zadýcháváním a únavou.

Zadýchávání se

Jste nekuřák a sportovec, ale přesto se zadýcháváte při chůzi do schodů? Pak je třeba počítat s možností, že se můžete potýkat se srdečním problémem, srdce totiž potřebuje ke své "práci" najednou více kyslíku.

Autor:
Publikováno: 16. 1. 2023 15:35 Nahlásit obsah