Co všechno si můžete vyrobit z levandule? Vyzkoušejte levandulový sirup, olej či paličky, které vám připomenou dalekou Provence

Co všechno si můžete vyrobit z levandule? Vyzkoušejte levandulový sirup, olej či paličky, které vám připomenou dalekou Provence Zdroj: Shutterstock.com

Rozkvetla vám na zahradě levandule lékařská? Pokud si chcete její krásu a vůni uchovat co nejdéle, pusťte se do její sklizně, než vám odkvete. Z levandule vyrobíte báječný sirup, voňavý olejíček nebo aromatické paličky, které vás alespoň na malou chvíli přenesou do francouzské Provence.

Jak využít levanduli? Na dekoraci, kosmetiku i něco na zub

Jestli vám na zahradě zrovna kvete levandule lékařská, její krásu a vůni si můžete připomínat déle, než si myslíte. Rozhodně tuto královnu bylinek nenechte odkvést, ale skliďte ji, ještě když se pyšní nádhernými fialovými květy. Z levandule si totiž můžete vyrobit nádherné dekorace ve stylu Provence, kosmetické přípravky i nejrůznější pochutiny. Přinášíme vám několik tipů.

Levandulový sirup: To pravé do domácí limonády

Dopřáváte si ráda během léta osvěžující domácí limonády? V tom případě si z květů levandule vyrobte vynikající sirup, díky kterému si budete moci na domácí levandulové limonádě pochutnávat klidně celý rok. V následujícím receptu vám prozradíme, jak si z levandulových květů připravíte sirup za studena.

Zdroj: Shutterstock.com Potřebujete:

 • velkou zavařovací sklenici
 • gumičku
 • potravinářskou fólii
 • 2 l převařené vody
 • 3 ks citronů ideálně v bio kvalitě
 • 40 g kyseliny citronové
 • 2 kg cukru krystalu
 • 300 g čerstvých levandulových květů

Postup:

Jak postupovat při přípravě levandulového sirupu se dozvíte v tomto našem článku, ve kterém krok za krokem vysvětlujeme výrobu domácích bylinkových sirupů za studena. Zkuste to taky. Je to velmi snadné!

Vyrobte si levandulový olej: Využijete jej při péči o své zdraví i krásu

Z levandule si snadno vyrobíte také levandulový olej. Následně jej můžete používat místo tělového krému. Skvělý je i k aromaterapeutickým masážím. Působí rovněž jako antiseptikum, a tak vám pomůže při hojení řezných a bodných ranek, popálenin nebo štípanců od hmyzu. Využijete jej také při léčbě kožní plísňové infekce.

Zdroj: Shutterstock.com Potřebujete:

 • 1 l kvalitního rostlinného oleje
 • čerstvé levandulové květy (takové množství, jaké se vejde do oleje)
 • velkou uzavíratelnou zavařovací sklenici
 • plátno

Postup:

 1. Vezměte si čistou zavařovací sklenici a nalijte do ní všechen rostlinný olej.
 2. Do oleje vsypte tolik čerstvých levandulových květů, kolik se do něj vejde.
 3. Levandulové květy co nejvíc upěchujte, měla by nad nimi být zhruba jeden centimetr silná hladina oleje.
 4. Zavařovací sklenici uzavřete a dejte ji na 14 dnů na tmavé a teplé místo.
 5. Po 14 dnech levandulový olej přeceďte přes plátýnko. Skladujte jej v lednici v uzavíratelné nádobě.

Levandulová dekorace ve stylu Provence: Co říkáte na paličky pletené z levandulových květů?

Levandule lékařská je nejen nádherná na pohled, ale i krásně voní. A to jak v čerstvém, tak sušeném stavu. Právě proto není od věci, když si z levandule vytvoříte bytové dekorace ve stylu Provence.

Zdroj: Shutterstock.com Skvěle vypadá například věnec uvitý z fialových květů, který si zavěsíte na dveře. Sušenými levandulovými květy si zase můžete naplnit látkový pytlíček, který vám provoní šatník, a navíc vás zbaví šatních molů. Z levandulové vůně se můžete těšit i tehdy, když si z levandulových květů a stonků upletete aromatické paličky.

Pletení levandulových paliček ve stylu Provence je poměrně jednoduchá věc. K výrobě paliček potřebujete lichý počet levandulových květů se stonkem, stužku nebo provázek, nůžky a zručné ruce. Jak na to vám poví následující video.

Autor:
Publikováno: 26. 6. 2019 12:00 Nahlásit obsah