Háčkované chobotničky pomáhají nedonošeným miminkům: Nedonošeňátka se tak stále cítí jako u mámy v bříšku

Háčkované chobotničky pomáhají nedonošeným miminkům: Nedonošeňátka se tak stále cítí jako u mámy v bříšku Zdroj: Bournemouthecho.co.uk

Už jste si někdy všimli toho, že na českých odděleních předčasně narozených dětí dělají miminkům v inkubátoru společnost háčkované chobotničky? Tyto veselé hračky pomáhají nedonošeňátkům, aby se po svém předčasném narození cítila mnohem bezpečněji. Proč to tak vůbec je?

Háčkované chobotničky se zrodily v Dánsku

Háčkovaná čepičky, rukavičky či capáčky jsou pro čerstvě narozené miminko samozřejmostí. Ale co háčkované chobotničky? Tato podmořská zvířata s dlouhými chapadly nechybí ani v řadě českých nemocnic na oddělení předčasně narozených dětí.

Filozofie vkládat háčkované chobotničky do inkubátorů, ale i postýlek předčasně narozených dětí vznikla v Dánsku. Odtud se rozšířila po celém světě. Že chobotničky nejsou obyčejnou hračkou, ale nedonošeňátkům pomáhají po fyzické i psychické stránce ostatně ve své studii potvrdili také sami dánští vědci.

Zdroj: Tlcme.com

Díky háčkovaným chobotnicím jsou nedonošeňátka klidnější

Jejich výzkum uvádí, že nedonošená miminka, kterým dělaly společnost v inkubátoru háčkované chobotničky, na tom byla po psychické i fyzické stránce mnohem lépe. Měla pravidelný srdeční tep, lépe se jim dýchalo a také měla vyšší hladinu kyslíku v krvi.

Nedonošeňátka byla navíc mnohem klidnější a neměla tendenci vytahovat si z těla různé hadičky a trubičky, ke kterým byla v inkubátoru připojena.

Zdroj: Yummymummyclub.ca

Chapadlo jako pupeční šňůra, tělo jako děloha

V současnosti proto najdete háčkovanou chobotničku, která je vyrobená ze 100procentní bavlny a jejíž chapadla nejsou delší než 22 centimetrů, v Česku takřka v každém inkubátoru. Háčkovaná chobotnice totiž miminku, které se dostalo předčasně na svět, stále připomíná pobyt v matčině lůně.

Chapadla, kterých se nedonošené miminko dotýká nebo se jich přidržuje, považuje za pupeční šňůru. Právě tato chapadla mu nahrazují prenatální život u maminky v břiše, kde by si ještě jinak hrálo s pupeční šňůrou. Měkké tělo chobotnice zase miminku připomíná hebkost matčiny dělohy. Novorozeňátka jsou tak klidnější, díky chobotnicím se cítí mnohem bezpečněji, jako by stále byla u maminky ve svém známém prostředí.

Pokud rádi háčkujete, můžete nedonošeňátkům pomoci i vy. Oslovte dětské a novorozenecké oddělení nemocnice ve svém okolí s nabídkou bezplatného uháčkování roztomilých chobotnic. Návod na háčkované chobotničky najdete například v tomto odkazu, který zveřejnil rodičovský spolek Nedoklubko.

Autor:
Publikováno: 1. 10. 2019 12:58 Nahlásit obsah