Kontroverzní energy drink: Co se s vámi stane po vypití jedné plechovky?

Kontroverzní energy drink: Co se s vámi stane po vypití jedné plechovky? Zdroj: Shutterstock.com

O energy drinku můžeme říct, že je to dobrý sluha, ale zlý pán. Saháme po něm, když se chceme nabudit, dodat svému tělu energii a podpořit své soustředění. Vše, co potřebujeme, nám energy drink zkrátka dodá. Je tu ovšem jedno velké ALE. A to vedlejší dopad na zdraví. Víte, co s vaším zdravím udělá už jedna plechovka tohoto nápoje?

Energy drink: Nápoj cílený na mladé a aktivní lidi

Výrobci energy drinků tvrdí, že jejich nápoje zvyšují vytrvalost a výkon. Proto svými výrobky cílí především na lidi, kteří mají vysoký výdej energie při nadměrné fyzické námaze či duševní práci. V jejich hledáčku jsou zejména mladí lidé, studenti, sportovci nebo profesionální řidiči.

Pití energy drinků je populární hlavně mezi nejmladší generací. V pití těchto nápojů bezkonkurenčně vede Severní Amerika. V takovém USA si lidé za rok nakoupí energy drinky v ceně 21 miliard dolarů. S ohledem na to, co může dlouhodobé pití energy drinků udělat s jejich zdravím, se tu nabízí otázka, zda tyto nápoje opravdu nutně potřebují.

Zdroj: Shutterstock.com

Co s vámi udělá jeden energy drink? Výrazně vám zúží cévy

Nabuzení, dodání ztracené energie, zvýšení koncentrace. To všechno vašemu tělu dodá energy drink, a to díky svému obsahu kofeinu, cukru, guarany či taurinu. Jenže pití tohoto nápoje je spojeno i s vedlejšími zdravotními problémy, které byste neměli rozhodně podceňovat.

Zdraví totiž negativně ovlivňuje vypití už jedné plechovky energy drinku. Vědci z Texaské univerzity na základě svého výzkumu zjistili, že pokud vypijete jednu plechovku tohoto nápoje, během 90 minut se vám zúží cévy. A to až na polovinu své běžné šířky.

V důsledku zúžení vám v cévách hůře proudí krev a je také omezena dodávka kyslíku do důležitých orgánů těla. To vede k různým zdravotním problémům. V krajním případě se může dostavit i srdeční selhání.

Další zdravotní problémy způsobené pitím energy drinků

Kombinace tří látek kofeinu, cukru a taurinu, které najdete v energy drinku, může dle vědců za spoustu zdravotních problémů. Kromě srdečních problémů a vysokého tlaku se pravidelným pitím těchto nápojů vystavujete také:

  • zažívacím problémům, zejména problémům se žaludkem
  • cukrovce druhého typu
  • zvýšenému výskytu zubního kazu
  • poškození ledvin
  • bolestem hlavy, celkové podrážděnosti i sklonu k depresím

Zdroj: Shutterstock.com

Než se pustíte do pití energy drinků: Poznejte zdraví svého srdce

Nemůžete se pití energy drinků vzdát? Měli byste mít na paměti toto: Před pitím energy drinků, ale i dalších nápojů, které ve zvýšené míře obsahují kofein, se raději ujistěte, zda znáte zdraví svého srdce. A i když jste zdravotně v pořádku, snažte se mít pití energy drinků plně pod kontrolou. Nepijte je pravidelně a jeden energy drink si dejte až tehdy, když jej budete opravdu nutně potřebovat.

Své by vám o tom mohl vyprávět britský učitel Dan Royals, který pil dříve 6 energy drinků denně. Jeho závislost na těchto nápojích mu přivodila řadu zdravotních obtíží.

Autor:
Publikováno: 7. 5. 2019 10:00 Nahlásit obsah