Létající mravenci: Kde se berou a jak na ně?

Létající mravenci: Kde se berou a jak na ně? Zdroj: Shutterstock

Bojujete v průběhu července a srpna na zahradě, ale i v domě či v bytě s invazí okřídlených mravenců? Prozradíme vám, kde se létající mravenci berou a zda byste se měli obávat jejich kousnutí. Také vám dáme tipy, jak okřídlené mravence vypudit z vaší domácnosti.

Co jsou okřídlení mravenci

Měli byste se velkých létajících mravenců, se kterými se nejčastěji setkáte v červenci nebo srpnu, nějak bát? Rozhodně nikoliv. Okřídlení mravenci rojící se v teplých letních měsících jsou totiž mladé královny a samci běžných mravenců. 

Mravenci s křídly se tímto způsobem snaží zajistit novou geneticky silnou generaci. Okřídlení mravenci vylétávají v průběhu července a srpna ve velkých rojích ze svých mateřských mravenišť za účelem, aby se spářili s jedinci z jiných mravenišť a udrželi tak genetickou rovnováhu.

Po spáření se samcem následně mladá královna ztratí svá křídla a začne hledat místo, kde by mohla založit nové mraveniště. Mravenčí samci naopak jeden až dva dny po spáření uhynou.

Zdroj: Shutterstock Létající mravenci: Jejich kousnutí se nebojte

Jelikož jsou létající mravenci v podstatě normální mravenci, jenže mají křídla, jejich kousnutí se nebojte. Na kousnutí okřídleného mravence bude vaše tělo reagovat stejně jako na kousnutí běžného mravence. Tohoto kousnutí si takřka ani nevšimnete.

Okřídlení mravenci v domě: Jak se jich zbavit?

Pokud máte létající mravence na zahradě, jde o přirozenou věc. V případě, že vám však začnou roje okřídlených mravenců dělat nálety do domu či bytu, je to už na obtíž. Jak se tedy létajících mravenců v druhém případě zbavit?

Zdroj: Shutterstock Létající mravence můžete z interiéru vypudit stejným způsobem jako běžné mravence bez křídel. Na okenní parapety postavte rostlé bylinky, jejich vůni mravenci nesnášejí. Jde zejména o levanduli, bazalku, eukalyptus a mátu. Na misku pod okno, které pravidelně otvíráte, položte také aromatické koření jako hřebíček, bobkový list, skořici či badyán. Také aroma tohoto koření je pro létající mravence odpudivé.

Chcete vyhrát doma boj proti okřídleným mravencům na plné čáře? Nejúčinnějším řešením, jak v bytě či domě vyzrát nad létajícími mravenci, je instalace sítí do oken. Právě přes síť do okna s malými otvory se už okřídlení mravenci k vám domů jen tak nedostanou.

Zdroj: Tn.nova.cz, Chytre-bydleni.cz

Autor:
Publikováno: 4. 8. 2022 10:20 Nahlásit obsah