Kloš jelení dokáže potrápit nejen ve vlasech. Jak se proti tomuto létajícímu klíštěti bránit
Ať už chodíte do lesa na houby, na borůvky nebo jen tak na procházky, jistě jste si všimli, že se v posledních letech přemnožil kloš jelení. Tento hmyz připomínající okřídlené klíště leze hlavně rád do vlasů. V případě kousnutí je možným přenašečem bartonelly a tularémie. Jak se tedy proti náletům kloše jeleního bránit, když repelent nepomáhá?
Kloš jelení i klíště jsou přenašeči vážných onemocnění
Když se na kloše jeleního podíváte, na první pohled vám může připomínat okřídlené klíště. Mezi klošem a klíštětem je však velký rozdíl. Kloš jelení je hmyz - konkrétněji druh bodavé mouchy, zatímco klíště obecné je roztoč. Kloš a klíště mají společné, že oba sají krev a jsou potenciální přenašeči závažných onemocnění.
I když ve srovnání s klíštětem tento dvoukřídlý hmyz nepřenáší encefalitidu, patří k přenašečům jiných závažných onemocnění. A to bartonelózy, tularémie či anaplazmózy. Ve velmi vzácných případech může kloš jelení svým kousnutím přenést lymskou boreliózu.
Kloš jelení ve vlasech pouze leze, výjimečně kouše
Pokud na vás kloš jelení v lese nalétne, v momentě, kdy přistane na vašem těle, shodí křídla. Následně můžete mít pocit, že kouše. Většinou vás však pouze během lezení škrábe nohama, protože má na jejich konci zahnuté drápky, pomocí kterých se drží zejména ve vlasech a chlupech.
Hlavními hostiteli kloše jeleního jsou zástupci čeledi jelenovití. Tedy srnec obecný, jelen lesní či daněk evropský. Tento dvoukřídlý hmyz na člověka vlastně nalétává omylem a ve většině případů není schopen se přisát. Výjimečně vás však může kousnout.
Pokud dojde ke kousnutí klošem jelením, postižené místo bývá zarudlé, opuchlé a bolestivé. Tento problém vás může trápit i po dobu několika týdnů. Kousnutí klošem jelením může výjimečně vyvolat rovněž alergickou reakci.
Jak se zbavit přisátého kloše jeleního
K přisátí kloše jeleního k člověku dochází velmi vzácně. Jak uvádí portál Aktualne.cz, po 30 minutách od přisání kloš zpravidla sám odpadne. Pokud se tak však nestane, přisátého kloše jeleního opatrně vytáhněte pinzetou a místo přisátí pečlivě dezinfikujte.
Jak se chránit před klošem jelením
Chystáte se do lesa a chcete se ubránit náletům kloše jeleního? V prvé řadě vsaďte na oblečení. Vezměte si dlouhé rukávy, dlouhé nohavice a uzavřenou obuv. Jelikož se kloš rád ukrývá ve vlasech, nezapomeňte ani na pokrývku hlavy. Ideálně na kšiltovku nebo látkový klobouk.
Velkým problémem je, že repelent na kloše jeleního zpravidla nefunguje. Někteří houbaři však mají na kloše osvědčený fígl. Podle jedné babské rady doporučují před cestou do lesa rozžvýkat dva stroužky česneku. Jelikož si kloši jelení svou oběť vyhledávají na základě vydechovaného oxidu uhličitého, vůně vydechovaných plynů se po rozžvýkání česneku změní a kloše bude naopak odpuzovat.
Zdroj: Zprávy Aktuálně, Skudci.com