Co dobrého nám může přinést pandemie koronaviru: Více času na rodinu i pro sebe nebo zlepšení mezilidských vztahů

Co dobrého nám může přinést pandemie koronaviru: Více času na rodinu i pro sebe nebo zlepšení mezilidských vztahů Zdroj: Shutterstock.com

Všudypřítomný koronavirus nepříjemně zasahuje do životů nás všech. Na první pohled se může zdát, že nám nepřináší nic dobrého. Až ale bude po všem, můžeme se z toho, co se stalo, poučit a začít na svět pohlížet jinýma očima. I k tomu špatnému totiž můžeme přistupovat optimisticky. Jaké výhody nám tedy může koronavirus přinést?

Lepší přístup k hygieně

Budeme si častěji a pečlivěji mýt ruce. Zvážíme, zda navštívíme veřejné toalety, předáme prodavačce mince do ruky nebo si na důkaz pozdravu s druhými lidmi podáme ruce.

Více času doma

Začneme si více užívat svůj domov, který jsme v minulosti tolik zanedbávali. Znovuobjevíme domácí pohodu, která nám nabízí spoustu příjemných možností trávení volného času. Navíc se konečně odhodláme k zvelebování svého domova, na které jsme dříve neměli čas. Vymalujeme, opravíme kapající vodovodní kohoutek, přetřídíme nepotřebné věci nebo si uděláme pořádek ve skříních.

Zdroj: Shutterstock.com Uvědomění si skutečných životních hodnot

Za ničím se nehoníme a více si vychutnáváme „teď a tady“. Trávíme více času s rodinou a zjišťujeme, že jsou pro nás těmi nejdůležitějšími lidmi na světě. V důsledku pandemie koronaviru si tak můžeme uvědomit skutečné životní hodnoty.

Čas pro sebe

Pokud musíme být v době pandemie koronaviru doma, zjistíme, že to nejhorší, co může být, je nuda. Není proto od věci, když tento stav vezmeme jako příležitost k jedinečnému osobnímu rozvoji. Začneme studovat nové jazyky nebo obory, které nás vždy zajímaly, naučíme se kreslit novou technikou, zdokonalíme se ve hře na hudební nástroj nebo se rozhodneme něco zajímavého napsat.

Tuto dobu můžeme využít také k plnění starých restů. Proč si třeba nevytvořit fotoknihu s fotkami z loňské dovolené nebo se nezačíst do knihy, která nám už několik měsíců leží na nočním stolku?

Zdroj: Shutterstock.com Větší vlna solidarity

To, co se děje kolem nás, nenechává spoustu lidí chladnými. Snažíme si navzájem pomáhat a podporovat se, a to i v těch nejmenších záležitostech. Jsme na sebe vlídnější i milejší. Spojuje nás to, co prožíváme, což pozitivně ovlivňuje vztahy uvnitř naší rodiny i s naším nejbližším okolím.

Odklon od konzumu

Naučíme se v dostatečné míře nakupovat věci, které skutečně potřebujeme. Možná, že v důsledku pandemie koronaviru přestaneme utrácet za zbytečnosti a začneme se zaměřovat na to podstatné.

Jiný přístup k novým technologiím

V době koronavirové pandemie, kdy dochází z nařízení vlády k omezení svobody pohybu a shromažďování, díky novým technologiím zjišťujeme, že spoustu věcí jde dělat jinak. Firmy svým zaměstnancům umožňují home office, školáci a studenti se učí online, zjišťuje se, že spoustu věcí lze dělat na dálku bez nutného osobního kontaktu. Moderní technologie jsou tak možnou cestou k dalšímu rozvoji.

Autor:
Publikováno: 17. 3. 2020 10:47 Nahlásit obsah