Ztráta čichu jako častý příznak koronaviru: Poruchy čichu mohou trvat měsíce až roky

Ztráta čichu jako častý příznak koronaviru: Poruchy čichu mohou trvat měsíce až roky Zdroj: Shutterstock.com

K velmi častým příznakům covidu-19 patří ztráta čichu. Může se mnohdy jednat i o jediný příznak, který pocítí zvláště mladí lidé. K obnově čichu po prodělání koronaviru zpravidla dochází v řádu několika týdnů. Jak poukazují lékaři, v případě 10 procent pacientů se však čich může navrátit až v řádu měsíců nebo let.

Deset procent pacientů má problémy s čichem dlouhé měsíce

Podle České společnosti ORL a chirurgie hlavy a krku vykazovalo během první koronavirové vlny poruchu nebo ztrátu čichu celkem 54 procent nakažených. „V nynější koronavirové vlně se s poruchou čichu setkáváme ještě častěji než na jaře,“ podotkl přednosta kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Jan Plzák z Fakultní nemocnice v Motole.

Jakým způsobem se však čich lidem po prodělání covidu-19 navrací? Jak uvádí studie zveřejněná v lékařském časopise Annals of Internal Medicine, v případě 90 procent pacientů se čich navrátí do čtyř týdnů od vyléčení. Dalších deset procent však ztráta nebo změna čichu postihuje delší dobu, a to až v řádu několika měsíců nebo více.

Zdroj: Shutterstock.com Koronavirus napadá čichový nerv

“Když máte běžnou chřipku nebo nachlazení, máte zablokované nosní dutiny, a proto tak dobře necítíte. V případě koronaviru je to jiné. Virus zřejmě přímo napadá čichový nerv u kořene nosu, mezi očima. Tento nerv není obalen ochrannou tkání, a tak, když na něj virus zaútočí a způsobí zánět, pacienti přestanou dostávat čichové signály do mozku,” uvedl bývalý prezident britského sdružení lékařů ORL Tony Narula.

Podle Jiřího Rupricha z českého Centra zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu se mohou poškozené buňky v čichovém epitelu regenerovat poté, co byly poškozeny. “Tato regenerace může trvat až dva roky nebo více,” sdělil Jiří Ruprich.

S regenerací čichový buněk pomůže čichový trénink

Poruchu čichu po prodělání koronaviru zlepšíte pomocí speciálního čichového tréninku, který zveřejnila Česká společnost ORL na oficiální webu cich.info. O čichovém testu píšeme také v jednom z našich článků.

Autor:
Publikováno: 4. 11. 2020 10:25 Nahlásit obsah