Modelka Veronika Kašáková se bojí o novorozeného syna Matyáše. Její dítě se narodilo s fenylketonurií

Modelka Veronika Kašáková se bojí o novorozeného syna Matyáše. Její dítě se narodilo s fenylketonurií Zdroj: Shutterstock

Modelka a miss Veronika Kašáková zveřejnila před dvěma týdny na svém Instagramu radostnou zprávu o narození synka Matyáše. Jenže chvíle štěstí se u ní aktuálně střídají s chvílemi strachu. Lékaři totiž malému Matyáškovi diagnostikovali vzácnou metabolickou poruchu zvanou fenylketonurie. Co to pro syna Veroniky Kašákové znamená?

Modelce a finalistce České Miss 2014 Veronice Kašákové a jejímu partnerovi Milanu Sovadinovi se letos 16. února narodil krásný chlapeček Matyáš. I když se chlapeček vážící 4 kilogramy zdál na první pohled zdravý, lékaři u něj bohužel o několik týdnů později určili vzácnou metabolickou poruchu fenylketonurie.

“Je to několik týdnů, kdy se nám zhroutil celý náš svět. Obrovské štěstí z narození našeho zdravého chlapečka vystřídal největší strach, hnusný, odporný strach. Matyášek má vzácnou metabolickou vadu, nemoc zvanou fenylketonurie. Poprvé a naposledy popíšu tuto ,,nemoc” tak, jak nám ji vysvětlili lékaři a googl. Matyášek trpí dědičným onemocněním metabolismu. V nemocných játrech mu nefunguje enzym, který štěpí jednu z aminokyselin, tzv. fenylalanin,“ napsala novopečená maminka Veronika Kašáková otevřeně na svém instagramovém profilu.

Fenylketonurie (zkratka PKU) je velmi vzácná metabolická porucha, která se ročně v Česku objeví zhruba u deseti novorozenců. PKU je přitom dědičným onemocněním. U miminka se objeví, pokud jsou nositeli fenylketonurie oba dva rodiče, i když u nich samotných se tato nemoc nemusí projevit vůbec.

PKU onemocnění se bohužel nedá léčit. Když je ale včas diagnostikováno, následky fenylketonurie lze správným přístupem snížit na minimum. „Pacienti s PKU nemohou jíst téměř žádné bílkoviny, a tím pádem téměř žádné normální jídlo – fenylalanin by se jim ukládal v těle a došlo by k nevratnému poškození mozku a tedy k těžké mentální retardaci,“ uvedla dále na svém instagramovém profilu oblíbená modelka Veronika Kašáková.

Aby se její chlapeček Matyáš s touto nemocí vypořádal, bude muset celoživotně držet přísnou dietu. Pacienti s fenylketonurií totiž musí ze svého jídelníčku vyřadit bílkoviny. Zakázané mají maso, mléko a mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny, pečivo, ale i některé druhy ovoce a zeleniny. Jak Veronika Kašáková otevřeně na Instagramu uvedla, kvůli diagnóze svého syna musela ona sama vyhledat odbornou pomoc. „Skončila jsem v péči psychologů, nemohla jsem uvěřit, že o mém vysněném chlapečkovi někdo mluví jako o pacientovi, nemocném dítěti či trpícím závažným nevyléčitelným onemocněním. Poslední dny mám v mlze a dlouho jsem doufala, že se z té noční můry probudím. Díky bohu mé vlastní obviňování a otázka proč zrovna on, střídá pomalu, ale jistě přijmutí a nabírání síly,“ napsala dále Veronika na svém Instagramu.

Od příznivců se jí na sociální síti dostalo obrovské podpory a útěchy. Napsala jí především spousta maminek a babiček, kteří mají děti s fenylketonurií. Ozvali se jí rovněž přímo lidé, kteří touto nemocí trpí, aby Veroniku Kašákovou ujistili, že i s PKU se dát až na jistá omezení žít úplně normálním životem.
Autor:
Publikováno: 15. 3. 2021 12:00 Nahlásit obsah