Kategorie Zvyky a tradice

Článek
Zvyky a tradice na svátek Tří králů: Víte, co znamená K+M+B napsané křídou na dveřích?
Zvyky a tradice na svátek Tří králů: Víte, co znamená K+M+B napsané křídou na dveřích? Tři králové, tedy Kašpar, Melichar a Baltazar, mají dle kalendáře tradičně svůj svátek 6. ledna. V tento den naši předkové dodržovali spoustu tradic a zvyků a věštili rovněž budoucnost. Na dveřích domů a chlévů rovněž nesměl chybět nápis K+M+B. Víte, co znamená? Rozhodně se nejedná o počáteční písmena jmen Tří králů.
Článek
Popeleční středa a její tradice: Končí masopust a začíná 40denní půst před Velikonocemi
Popeleční středa a její tradice: Končí masopust a začíná 40denní půst před Velikonocemi Popeleční středa je významná hlavně pro věřící. V tento den končí podle katolické tradice období masopustu a nastává čtyřicetidenní postní doba před Velikonocemi. Jaké tradice se k Popeleční středě konkrétně vážou? Některé z nich jistě znáte, jiné pro vás budou novinkou.
Článek
Tučný čtvrtek patří k vrcholům masopustu. Dle tradice si v tento den dejte vepřo knedlo zelo
Tučný čtvrtek patří k vrcholům masopustu. Dle tradice si v tento den dejte vepřo knedlo zelo Tučný čtvrtek se dle tradice řadí k poslednímu dnu v období masopustu, kdy se konají zabijačky a hostiny. Masopust však Tučným čtvrtkem ještě nekončí. Vrchol tohoto období nastává až v následujících dnech. Které zvyky a tradice jsou spojené s Tučným čtvrtkem? Spoustu z nich už lidé dávno zapomněli, ovšem stojí za to si je zopakovat.
Článek
Na Hromnice o hodinu více: Některé zvyky a tradice související s 2. únorem upadly v zapomnění
Na Hromnice o hodinu více: Některé zvyky a tradice související s 2. únorem upadly v zapomnění Hromnice, které se slaví 2. února, jsou prvním svátkem jara. V tento den naši předkové dodržovali spoustu zvyků a tradic, na některé z nich se již dávno zapomnělo. Co byste tedy měli na Hromnice dělat a čemu se naopak vyhnout? A proč se říká “Na Hromnice o hodinu více”?
Článek
Zvyky a tradice během adventu: Znáte je všechny?
Zvyky a tradice během adventu: Znáte je všechny? První adventní neděli zapálíme první svíčku na adventním věnci. Tímto dnem začíná doba adventu, která je spojena se spoustou tradic a zvyklostí. Víte, které z nich dodržovat?