Tučný čtvrtek patří k vrcholům masopustu. Dle tradice si v tento den dejte vepřo knedlo zelo

Tučný čtvrtek patří k vrcholům masopustu. Dle tradice si v tento den dejte vepřo knedlo zelo Zdroj: Shutterstock.com

Tučný čtvrtek se dle tradice řadí k poslednímu dnu v období masopustu, kdy se konají zabijačky a hostiny. Masopust však Tučným čtvrtkem ještě nekončí. Vrchol tohoto období nastává až v následujících dnech. Které zvyky a tradice jsou spojené s Tučným čtvrtkem? Spoustu z nich už lidé dávno zapomněli, ovšem stojí za to si je zopakovat.

Na Tučný čtvrtek se naši předkové pořádně nacpali

Masopust, který se nacházel mezi dvěma postními dobami, znamenal pro naše předky dobu hodování a veselí. Během masopustu se konaly taneční zábavy, svatby, ale také oblíbené zabíjačky. Masopust vrcholil přesně na Tučný čtvrtek, který v roce 2021 připadá na 11. února. 

Které zvyky a tradice naši předkové na Tučný čtvrtek dodržovali? Pokud si chcete dopřát spoustu jídla a pití, je pro vás tento den tím pravým. Naši předkové se totiž na Tučný čtvrtek dokázali nacpat až k prasknutí, aby se připravili na 40 dnů dlouhý půst, který začínal na Popeleční středu následující přesně týden po Tučném čtvrtku.

Zdroj: Shutterstock.com Tučný čtvrtek měl syté a tučné menu

Jaké pokrmy měli naši předkové na Tučný čtvrtek nejčastěji na talíři? Připravovali si velmi sytá, nejlépe masitá jídla a při jejich vaření vůbec nešetřili sádlem či olejem. Hospodyně tradičně na Tučný čtvrtek chystala k obědu vepřo knedlo zelo. Některé rodiny si zase pochutnávaly na zabijačkových specialitách, a to například na jitrnicích, jelitech nebo ovaru. Pro lepší trávení pak popíjeli pivo.

Při hodování na tučných jídlech se rozhodně nikdo neostýchal. Tradice totiž říkala, že každý by si měl na Tučný čtvrtek dopřát jídla a pití, kolik snese, a pusa by se mu měla lesknout omastkem. Naši předkové totiž následně drželi 40denní půst, který měl trvání od Popeleční středy až do Velikonoc.

Zdroj: Shutterstock.com Masopustní koblihy a boží milosti: Sladká tečka za masopustem

K tradici Tučného čtvrtku patřil i dezert v podobě masopustních koblih smažených ve vysoké vrstvě oleje. Další oblíbenou smaženou sladkostí byly v době masopustu také boží milosti, které představovaly symbol hojnosti. Boží milosti však pro naše předky nebyly pouze sladkou tečkou za masopustem, často se pekly také o Velikonocích nebo třeba na Slovácku tvořily součást svatebního menu.

Autor:
Publikováno: 10. 2. 2021 13:00 Nahlásit obsah