Štědrovečerní zvyky a tradice: Vyvěští vám lásku, zdraví, štěstí i bohatství

Štědrovečerní zvyky a tradice: Vyvěští vám lásku, zdraví, štěstí i bohatství Zdroj: Shutterstock.com

V neděli 22. prosince zapálíme poslední svíčku na adventním věnci. O této svíčce patřící ke čtvrté adventní neděli se říká, že přináší mír a pokoj. Konec adventu následně připadá na Štědrý večer. A právě k němu se vztahuje spousta oblíbených zvyků a tradic, pomocí kterých si můžete do následujícího roku vyvěštit štěstí, zdraví, bohatství i lásku.

Štědrovečerní zvyky vám přinesou to pravé kouzlo Vánoc

Ke Štědrému večeru patří spousta zvyků a tradic, z nichž alespoň některé se snažíme rok co rok dodržovat. Právě i díky nim se pro nás 24. prosinec stává tím nejkrásnějším dnem v roce. Které štědrovečerní zvyky nám tedy zaručeně přinesou to pravé kouzlo Vánoc?

Zdroj: Shutterstock.com Zvyky typické pro štědrovečerní večeři

Vánoční pověra říká, že pokud budete po celý Štědrý den držet půst, během Štědrého večera uvidíte zlaté prasátko. Po celém dni byste měli s rodinou ke štědrovečerní večeři usednout tehdy, až se na nebi objeví první hvězda. Co dalšího byste měli dle tradice dodržovat?

  • Stůl, ke kterému usednete, by měl být slavnostně prostřený.
  • Počet židlí a prostřených talířů u vánoční tabule nesmí být nikdy lichý, znamenalo by to smůlu. Je-li vás tedy lichý počet, jednu židli u štědrovečerní večeře nechte prázdnou. Co kdyby náhodou přišel neznámý host? Mějte pro něj i speciálně prostřeno. Proč to vše dělat? Vánoční pověra říká, že těsně před štědrovečerní večeří smrt obhlíží stoly. Když by napočítala lichý počet židlí a talířů, příští rok by se mohla pro někoho vrátit.
  • Jestliže chcete, aby se vás v příštím roce držely bohatství, štěstí a hojnost, dejte si pod talíř kapří šupinu nebo drobný peníz.
  • Od štědrovečerní večeře byste neměli vstávat od stolu. V opačném případě by vaše rodina nemusela příští rok zůstat pohromadě.

Tradiční pokrm Štědrého večera: Smažený kapr s bramborovým salátem

Pokrmem, který v dnešní době patří na českou štědrovečerní klasiku, je smažený kapr s bramborovým salátem. Tradice dát si na Štědrý večer kapra se však v českých zemích objevila až v průběhu 19. a 20. století. Na štědrovečerních stolech našich předků byste toto sváteční jídlo nenašli.

V minulosti bylo totiž základem štědrovečerní večeře luštěninové jídlo, kaše a polévka. Ale také vánočka či bílý chléb. Naši předci si tak na Štědrý večer dopřávali hrachovou či čočkovou polévku, kroupového kubu s houbami nebo pučálku, což je jídlo z naklíčeného hrachu.

Zdroj: Shutterstock.com Co následuje po štědrovečerní večeři? Zpívání koled i věštění budoucnosti

Po štědrovečerní večeři byste neměli ani v dnešní době ihned spěchat na rozbalování dárků, které vám nechal Ježíšek pod stromečkem. Užívejte si to pravé kouzlo Vánoc a zazpívejte si s rodinou koledy, anebo se také pusťte do věštění budoucnosti. Co vše můžete dělat?

Rozkrojte jablíčko kolmo ke stopce. Pokud se objeví jadřinec ve tvaru hvězdičky, následující rok prožijete ve zdraví a štěstí. Tvar jadřince, který připomíná kříž, naopak věští nepříjemnosti a smůlu. Pokud je rozkrojené jablíčko červivé, může odkazovat i na nepříjemné události, které se stanou v příštím roce.

Rozlouskněte vlašský ořech. Zdravé jádro znamená, že se budete v příštím roce těšit elánu a vitalitě. Černé jádro představuje smrt.

Lijte olovo. V současné době jsou běžně k dostání sady na lití olova. Tento štědrovečerní zvyk stále patří k těm nejoblíbenějším. Princip této tradice je jednoduchý: Olovo rozehřejte a poté jej zprudka nalijte do nádoby s vodou. Výsledný tvar olova vám má napovědět, co vás čeká v příštím roce. Květy znamenají štěstí, srdce lásku, kruhy možnou svatbu, anebo kříž neštěstí a nemoci.

Pouštějte lodičky. Řada českých rodin nedá během Štědrého večera dopustit ani na pouštění lodiček z ořechových skořápek. Také podle pohybu těchto lodiček po vodní hladině můžete vyvěštit, co vás v příštím roce čeká.

Autor:
Publikováno: 20. 12. 2019 10:56 Nahlásit obsah