Štědrovečerní zvyky a tradice: Vyvěští vám lásku, zdraví, štěstí i bohatství

V neděli 22. prosince zapálíme poslední svíčku na adventním věnci. O této svíčce patřící ke čtvrté adventní neděli se říká, že přináší mír a pokoj. Konec adventu následně připadá na Štědrý večer. A právě k němu se vztahuje spousta oblíbených zvyků a tradic, pomocí kterých si můžete do následujícího roku vyvěštit štěstí, zdraví, bohatství i lásku.
Štědrovečerní zvyky vám přinesou to pravé kouzlo Vánoc
Ke Štědrému večeru patří spousta zvyků a tradic, z nichž alespoň některé se snažíme rok co rok dodržovat. Právě i díky nim se pro nás 24. prosinec stává tím nejkrásnějším dnem v roce. Které štědrovečerní zvyky nám tedy zaručeně přinesou to pravé kouzlo Vánoc?
Zvyky typické pro štědrovečerní večeři

Vánoční pověra říká, že pokud budete po celý Štědrý den držet půst, během Štědrého večera uvidíte zlaté prasátko. Po celém dni byste měli s rodinou ke štědrovečerní večeři usednout tehdy, až se na nebi objeví první hvězda. Co dalšího byste měli dle tradice dodržovat?
- Stůl, ke kterému usednete, by měl být slavnostně prostřený.
- Počet židlí a prostřených talířů u vánoční tabule nesmí být nikdy lichý, znamenalo by to smůlu. Je-li vás tedy lichý počet, jednu židli u štědrovečerní večeře nechte prázdnou. Co kdyby náhodou přišel neznámý host? Mějte pro něj i speciálně prostřeno. Proč to vše dělat? Vánoční pověra říká, že těsně před štědrovečerní večeří smrt obhlíží stoly. Když by napočítala lichý počet židlí a talířů, příští rok by se mohla pro někoho vrátit.
- Jestliže chcete, aby se vás v příštím roce držely bohatství, štěstí a hojnost, dejte si pod talíř kapří šupinu nebo drobný peníz.
- Od štědrovečerní večeře byste neměli vstávat od stolu. V opačném případě by vaše rodina nemusela příští rok zůstat pohromadě.
Tradiční pokrm Štědrého večera: Smažený kapr s bramborovým salátem
Pokrmem, který v dnešní době patří na českou štědrovečerní klasiku, je smažený kapr s bramborovým salátem. Tradice dát si na Štědrý večer kapra se však v českých zemích objevila až v průběhu 19. a 20. století. Na štědrovečerních stolech našich předků byste toto sváteční jídlo nenašli.
V minulosti bylo totiž základem štědrovečerní večeře luštěninové jídlo, kaše a polévka. Ale také vánočka či bílý chléb. Naši předci si tak na Štědrý večer dopřávali hrachovou či čočkovou polévku, kroupového kubu s houbami nebo pučálku, což je jídlo z naklíčeného hrachu.
Co následuje po štědrovečerní večeři? Zpívání koled i věštění budoucnosti

Po štědrovečerní večeři byste neměli ani v dnešní době ihned spěchat na rozbalování dárků, které vám nechal Ježíšek pod stromečkem. Užívejte si to pravé kouzlo Vánoc a zazpívejte si s rodinou koledy, anebo se také pusťte do věštění budoucnosti. Co vše můžete dělat?
Rozkrojte jablíčko kolmo ke stopce. Pokud se objeví jadřinec ve tvaru hvězdičky, následující rok prožijete ve zdraví a štěstí. Tvar jadřince, který připomíná kříž, naopak věští nepříjemnosti a smůlu. Pokud je rozkrojené jablíčko červivé, může odkazovat i na nepříjemné události, které se stanou v příštím roce.
Rozlouskněte vlašský ořech. Zdravé jádro znamená, že se budete v příštím roce těšit elánu a vitalitě. Černé jádro představuje smrt.
Lijte olovo. V současné době jsou běžně k dostání sady na lití olova. Tento štědrovečerní zvyk stále patří k těm nejoblíbenějším. Princip této tradice je jednoduchý: Olovo rozehřejte a poté jej zprudka nalijte do nádoby s vodou. Výsledný tvar olova vám má napovědět, co vás čeká v příštím roce. Květy znamenají štěstí, srdce lásku, kruhy možnou svatbu, anebo kříž neštěstí a nemoci.
Pouštějte lodičky. Řada českých rodin nedá během Štědrého večera dopustit ani na pouštění lodiček z ořechových skořápek. Také podle pohybu těchto lodiček po vodní hladině můžete vyvěštit, co vás v příštím roce čeká.