Zvyky a tradice během adventu: Znáte je všechny?

Zvyky a tradice během adventu: Znáte je všechny? Zdroj: Shutterstock.com

První adventní neděli zapálíme první svíčku na adventním věnci. Tímto dnem začíná doba adventu, která je spojena se spoustou tradic a zvyklostí. Víte, které z nich dodržovat?

Advent letos potrvá od 29. listopadu do 24. prosince

Advent trvá zhruba čtyři týdny a doznívá na Štědrý den po západu slunce. V roce 2020 připadá adventní čas na období od neděle 29. listopadu do čtvrtku 24. prosince. V roce 2021 budeme advent slavit od neděle 28. listopadu do pátku 24. prosince. Advent, který zahrnuje železnou, bronzovou, stříbrnou a zlatou neděli, je pro spoustu z nás dobou rozjímání, dobročinnosti, zklidnění a samozřejmě příprav na Vánoce. 

Naši předkové nahlíželi na advent jako na postní dobu, během které se nesměly konat svatby, zábavy nebo hodování. Z křesťanského pohledu je advent očekáváním Mesiáše a přípravou na narození Ježíše Krista. S adventní dobou přitom souvisí spousta zvyků a tradic, které rádi dodržujeme i v současnosti. Které z nich to jsou především?

Zdroj: Shutterstock.com Adventní věnec: Tradiční symbol adventu

Jaký by to byl advent bez adventního věnce, který v tuzemsku patří k symbolům předvánočního období už od 19. století? Tradice říká, že adventní věnec by měl mít celkem čtyři svíčky. A to tři fialové, které symbolizují ztišení, čekání a pokání, a jednu růžovou, která symbolizuje radost. Jednotlivé svíčky přitom postupně zapalujeme během železné, bronzové, stříbrné a zlaté neděle. Jako poslední bychom měli zapálit právě růžovou svíčku.

Adventní kalendář: Kupte si jej, nebo vyrobte svépomocí

K adventnímu období jednoznačně patří také adventní kalendář. Můžete si jej nejen koupit, ale také vyrobit svépomocí. Adventní kalendář obsahuje celkem 24 okének, které se otevírají po jednom od 1. do 24. prosince. Díky tomu vám tak příjemným způsobem zkrátí čekání na Štědrý den. Adventní kalendář nemusí obsahovat pouze sladkosti, můžete jej naplnit tím, čím uznáte za vhodné.

Tip: Nevíte, čím naplnit adventní kalendář? V tomto článku pro vás máme tipy, jakými drobnými dárečky můžete překvapit své nejbližší.

Zdroj: Shutterstock.com Tradice a zvyklosti během adventu

  • Na svátek svaté Barbory 4. prosince připadá tradice řezání barborek, nejčastěji třešňových větviček. Které dívce do Vánoc barborka vykvete, ta se do roka vdá.
  • V předvečer svátku svatého Mikuláše prosince 5. prosince obchází české děti Mikuláš doprovázený čertem a andělem. Děti dostávají mikulášskou nadílku.
  • Lidé si během adventu zdobí své domovy jmelím. Tato tradice má rodinám přinést štěstí a požehnání do domu. Páry, které se pod jmelím políbí, se budou vzájemně milovat až do příštích Vánoc.
  • S adventní dobou má spousta rodin spojeno také pečení voňavého vánočního cukroví, zdobení domova adventními dekoracemi nebo nákup a balení vánočních dárků. České děti v průběhu adventu píšou také dopis Ježíškovi. V adventním období se v tuzemsku rovněž koná spousta charitativních akcí.
  • Během adventu by v českých domovech neměla chybět ani vánoční hvězda nebo vánoční kaktus. Bez těchto pokojových rostlin si řada z nás nedokáže čekání na Vánoce vůbec představit.
  • Na samém konci adventu si lidé v Česku staví betlémy, pečou vánočky a také zdobí vánoční stromečky.
Autor:
Publikováno: 30. 11. 2020 09:21 Nahlásit obsah