Popeleční středa a její tradice: Končí masopust a začíná 40denní půst před Velikonocemi

Popeleční středa a její tradice: Končí masopust a začíná 40denní půst před Velikonocemi Zdroj: Shutterstock.com

Popeleční středa je významná hlavně pro věřící. V tento den končí podle katolické tradice období masopustu a nastává čtyřicetidenní postní doba před Velikonocemi. Jaké tradice se k Popeleční středě konkrétně vážou? Některé z nich jistě znáte, jiné pro vás budou novinkou.

Popeleční středou začíná půst, v dnešní době pak jarní detox

Večer před Popeleční středou končí období masopustu, které je dle tradice spojené s bujarým veselím a dobrým jídlem a pitím. Popeleční středou pak začíná přísný půst, který naši předkové drželi 40 dní až do Velikonoc. Tento půst měl být obdobím nejen duchovní, ale také tělesné očisty.

Čtyřicetidenní půst, který startoval na Popeleční středu, měl pro naše předky duchovní, ovšem i praktický význam. Šlo o období na sklonku zimy a začátku jara, kdy se jim ztenčovaly zásoby jídla, kterým tedy zkrátka museli šetřit. Jak přísný půst našich předků vypadal? Čtyřicet dnů od Popeleční středy až do Velikonoc nesměli jíst maso, vejce, mléčné produkty nebo ryby. Najíst se dosyta přitom pouze jednou týdně.

Půst začínající Popeleční středou řada z nás - i když v pozměněné úpravě - dodržuje také v dnešní době. Dopřáváme svému tělu jarní detox, vyřazujeme ze svého jídelníčku tučná, těžká, smažená či sladká jídla a rovněž si odepíráme alkohol či kávu. Smyslem dnešního půstu je především celková očista organismu a jeho nastartování do nového období.

Popeleční středa v kalendáři

Popeleční středa je pohyblivým dnem, který nemá přesné datum. Odpočítává se ovšem od Velikonoc. Připomínáme si ji vždy 46 dní před Velikonocemi. V dávné minulosti začínal přísný půst již šestou neděli před Velikonocemi. Jelikož se křesťané v neděli postít nemuseli, zhruba od 6. či 7. století začali půst držet právě od Popeleční středy. Přísný půst trvá celkem 40 dnů. Počíná tedy Popeleční středou a vrcholí tzv. Svatým týdnem, tedy posledním týdnem před Velikonocemi.

Na Popeleční středu dostávají věřící na čelo popelec

Už stovky let dostávající věřící na Popeleční středu na čelo popelec. Kříž z popela jim při bohoslužbě na čelo uděluje kněz, který při tomto úkonu říká “Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš” nebo “Čiň pokání a věř evangeliu”.

Naši věřící předkové dostávali na Popeleční středu popelec na čelo již od 11. století. Podle historiků tradice udělování popelce existovala již v 10. století. Tehdy popelec dostávali na čelo kajícníci na znamení pokání.

Víte, z čeho se získává popel na popelec? Spálením větviček vrby jívy, kterým se lidově říká kočičky.

Autor:
Publikováno: 17. 2. 2021 13:40 Nahlásit obsah