Žluté úterý neboli Šedivé úterý před Velikonoci: Co v tento den dělat, a čemu se naopak vyhnout?

Žluté úterý neboli Šedivé úterý před Velikonoci: Co v tento den dělat, a čemu se naopak vyhnout? Zdroj: Shutterstock

Žluté úterý, kterému se často říká Šedivé úterý, představuje třetí den pašijového týdne před Velikonoci. Proč má tento významný den celkem dva názvy? Odvíjí se od zvyků a tradic, které se k němu vztahují. Co tedy na Žluté úterý neboli Šedivé úterý dělat, a čemu se naopak vyhnout?

Šedivé úterý se nese ve znamení jarního úklidu

Proč se říká Šedivé úterý? Šedá barva symbolizuje prach, pavučiny a další nečistoty, které je třeba před Velikonoci důkladně vymést z domova. Tato symbolika měla v minulosti i duchovní význam a z chalup se spolu se špínou vymetaly i nečisté síly.

Třetí den pašijového týdne se tedy doma pusťte do velkého jarního úklidu. Ve všech rozích a koutech vymeťte pavučiny, utřete prach, vysajte koberce, vytřete podlahy a umyjte okna. Naši předkové na Šedivé úterý rovněž bílili stěny svých příbytků.

Zdroj: Shutterstock Pokud jste s gruntováním začali na Modré pondělí, právě na Šedivé úterý byste měli tento jarní úklid dokončit. Na Velikonoce tak budete z hlediska úklidu náležitě připraveni.

Proč se Šedivému úterý říká i Žluté úterý?

Třetí den pašijového týdne označujeme nejen jako Šedivé úterý, ale také jako Žluté úterý. Z jakého důvodu? Podle některých výkladů je to proto, že po úklidu nepořádku a umytí oken do domova opět zasvítí sluneční paprsky. A právě žlutá je barvou slunce i světla, které na jaře opět více rozzáří naše domovy.

Zdroj: Shutterstock Často se mluví také o Tlustém úterý

Žluté úterý nebo Šedivé úterý však není jediným označením pro třetí den pašijového týdne. Často se mu říká také Tlusté úterý. V křesťanském pojetí bylo totiž toto úterý posledním dnem, kde se mohl člověk dosyta najíst. Následující dny před Velikonoci už musel držet přísný půst. Právě na Tlusté pondělí mohli lidé hodovat, veselit se, pít nebo tančit pouze do půlnoci, s odbitím půlnoci následně nastala doba zklidnění.

Zdroj: Radiozurnal.rozhlas.cz, Thenationupdate.com, Primanapady.cz
Autor:
Publikováno: 4. 4. 2023 09:52 Nahlásit obsah