Kategorie Velikonoční tradice

Článek
Žluté úterý neboli Šedivé úterý před Velikonoci: Co v tento den dělat, a čemu se naopak vyhnout?
Žluté úterý neboli Šedivé úterý před Velikonoci: Co v tento den dělat, a čemu se naopak vyhnout? Žluté úterý, kterému se často říká Šedivé úterý, představuje třetí den pašijového týdne před Velikonoci. Proč má tento významný den celkem dva názvy? Odvíjí se od zvyků a tradic, které se k němu vztahují. Co tedy na Žluté úterý neboli Šedivé úterý dělat, a čemu se naopak vyhnout?
Článek
Modré pondělí je druhým dnem pašijového týdne. Váže se k němu hned několik tradic
Modré pondělí je druhým dnem pašijového týdne. Váže se k němu hned několik tradic Svatý týden před Velikonoci začíná Květnou nedělí. Druhým dnem tohoto pašijového týdne je Modré pondělí, ke kterému se váže hned několik tradic. Víte, co v tento den dělat, a čemu se naopak vyhnout?
Článek
Velikonoce českých celebrit: Lucii Borhyovou prohnali koledníci, Monika Absolonová tradičně pekla ve velkém
Velikonoce českých celebrit: Lucii Borhyovou prohnali koledníci, Monika Absolonová tradičně pekla ve velkém K Velikonocům patří pečení mazance či beránka, barvení vajíček i pondělní pomlázka. Jak dokazují některé příspěvky na sociálních sítích, tyto jedinečné svátky si plnými doušky vychutnávaly také mnohé české celebrity. Kdo se plnou parou pustil do velikonočního pečení? A kdo si po Velikonočním pondělí rozhodně nesedne?
Článek
Recept na jidáše: Kdy se toto velikonoční pečivo peče, jak se plete a čím se potírá
Recept na jidáše: Kdy se toto velikonoční pečivo peče, jak se plete a čím se potírá Jidáše neboli jidášky patří k tradičnímu sladkému velikonočnímu pečivu. Chcete si je letos upéct také? Máme pro vás recept na nejlepší jidáše. Také vám dáme tipy, jak toto kynuté pečivo uplést, čím jej potřít a jak dlouho jej péct.
Článek
Velikonoční nádivka: Kdy se peče, co do ní patří a co se k ní jí
Velikonoční nádivka: Kdy se peče, co do ní patří a co se k ní jí K tradičním pokrmům, které si můžete připravit během Velikonoc, patří také nádivka. Tradiční velikonoční nádivka je slaný pokrm, do kterého můžete přidat maso i jarní bylinky. Přinášíme recept na jednoduchou velikonoční nádivku s kopřivami, po které se u vás doma zaručeně zapráší. Také vám prozradíme, jak tento pokrm servírovat.
Článek
Kdy co péct na Velikonoce: Jidáše na Škaredou středu či Zelený čtvrtek, mazanec a beránka pak na Bílou sobotu
Kdy co péct na Velikonoce: Jidáše na Škaredou středu či Zelený čtvrtek, mazanec a beránka pak na Bílou sobotu Zajímá vás, kdy péct jidáše a kdy se pustit do pečení mazance a velikonočního beránka? Naši předkové dbali na to, aby o Velikonocích probíhala příprava tohoto sladkého pečiva podle tradic. Jidáše, mazanec i velikonoční beránek se proto vždy pekly v jeden určitý den.